Ve stručnosti se jedná o test budovy, kde jde o vytvoření tlakového rozdílu mezi měřenou budovou a venkovním prostorem. Současně je stanoveno množství vzduchu, které proudí všemi netěsnostmi při vytvořeném tlakovém rozdílu. Tlakový rozdíl je normou ČSN EN 13829 stanovený na hodnotu 50Pa. Výsledná hodnota n50 je podílem množství proudícího vzduchu všemi netěsnostmi a objemu budovy.

Trade-off (neboli kompromis či směna) je situace, která se týká ztráty jedné vlastnosti nebo aspektu za získání jiných. V architektuře se tím označuje určitý typ komplikace související s rekonstrukcí domů s historickým jádrem, protože dost často není možné zachovat prvky stávající konstrukce a dožadovat se moderního bydlení. Stavba, alespoň z teoretického principu, nemůže být současně moderní a přitom působit přirozeným věkovitým dojmem.

Jde o metodu výstavby, kdy práce probíhají zároveň dole i nahoře - tzn. je porušen obvyklý princip výstavby od zdola nahoru. Výhodou je zrychlení výstavby. Metoda byla použita například při stavbě multifunkční budovy Palladium.

obr10b-min

Budova s ostrovním systémem nevyžaduje připojení k sítím a je energeticky zcela nebo částečně soběstačná.

  • elektrická energie (využívají se fotovoltaické panely, akumulátory a další součásti)
  • teplo (solární ohřev vody, rekuperace apod.), kdy lze dosáhnou pasivní budovy či budovy s nulovou spotřebou energie
  • využití vody (zachytávání dešťové vody, kořenové čističky apod.)

 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.