living-homes 3Prefabrikované stavby se nikdy nemohou stát hlavním světovým architektonickým trendem, znělo z velkých architektonických studií ještě před dvěma desítkami let. Po jedné dekádě se právě tyto známé firmy reprezentující známé „značky“ ocitly v úzkých, protože mladá a dravá studia, plná zapálených architektů, je přesvědčila o tom, že prefabrikované bytové jednotky, (paneláky nechme stranou), mohou být skutečně moderní a sexy bydlení.

V zápětí tedy byl v kuloárech generován další postulát, a stejně mylný, jako výše uvedený předchůdce – prefabrikované stavby sice mohou nabízet zajímavé a alternativní bydlení, ale nikdy se svými stavebními postupy a materiálovými parametry nevyrovnají moderním ekologickým budovám. Toto tvrzení platilo zjevně jen tak dlouho, dokud architektonické studio Living Homes nepřišlo s řadou CK´s prefabrikovaných domů, které nabízejí ekologické bydlení pro náročné.

 

"Těmi je nulová tolerance vůči proměnám spotřeby energie domu v průběhu času, žádné odpady při stavbě a konstrukci, vodosběrný systém a zabudovaná čistička odpadní vody..."

living-homes 2Realizaci ekologických staveb dnes nabízí řada firem, ale jen málokterá může stejně jako Living Homes nabídnout i certifikaci svého produktu u Green Building Council, a to dokonce ve formě platinové LEED plakety. A i když se jedná o bydlení nadprůměrně luxusní, zůstává stále přitažlivé svou lehce nadprůměrnou cenou, 145 dolarů na stopu čtvereční zastavěné plochy. Ekologické bydlení nové generace představuje Steve Glenn v tiskové zprávě slovy: „Naše produktová řada CK´s je příkladem zlomové technologie, která nabízí úžasné, moderní a vůči přírodě maximálně přizpůsobivé bydlení za cenu, která je konkurenční vůči standardním stavebním postupům. Navíc je to vůbec poprvé, co si budou moci naši zákazníci pořídit dvoupatrové bydlení.“ I když má každý sklony v tiskovém prohlášení přehánět a chválit, materiálová technologie z dílen Cavco, která CK´s vyrábí, se vyznačuje řadou inovativních postupů.

Těmi je nulová tolerance vůči proměnám spotřeby energie domu v průběhu času, žádné odpady při stavbě a konstrukci, vodosběrný systém a zabudovaná čistička odpadní vody, žádná rozpouštědla a nebezpečné chemikálie v nátěrových barvách, inteligentní systém vytápění, efektivní osvětlení a energetická nezávislost. Steve Glenn posunul hranice zase o kousek dál, a je jen otázkou, jaká další meta má být příště dobyta.

 

 

Článek byl publikován 1.11 2012 na serveru TreeHugger.com pod názvem „Living Homes Introduces New LEED Platinum Prefabs at Affordable Prices“.

 

autor: Mgr. Radomír Dohnal

 

Zdroje:

http://www.livinghomes.net

foto: LIVING HOMES


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.