stockholm-FOWELIN-5
Na adrese Strömkajen ve Stockholmu byly v roce 2013 otevřeny nové budovy terminálů Marge ARKITEKTER. Jsou určeny cestujícím mířícím na ostrovy Stockholmu a jsou umístěny v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí města - naproti královskému paláci, vedle Grand hotelu a Národní galerie umění - tedy v místě značné koncentrace turistů proudících do těchto míst.

stockholm-FOWELIN

Jedná se o poměrně jednoduché, ale multifunkční stavby. Jejich nepravidelné tvary vychází vstříc funkcím jednotlivých budov. Každá ze tří staveb je jedinečná, ale všechny mají společnou charakteristiku materiálovou a tvarosloví. Vnější stěny kryje leštěný Tombak - slitina mosazy a mědi. Tombakové desky umožňují snadné tvarování a vytváří přirozený rustikální vzhled. Interiéry jsou provedeny z dubového dřeva. Okna a vstupní dveře čekací haly a pokladny jsou upozaděny, aby byly chráněny před deštěm a zároveň vynikal profil fasády. Prosklené části zrdcadlí pohledy na vodu a okolní budovy.

stockholm-FOWELIN

"Budovy terminálů jsou zmenšeny ve vztahu k okolní architektuře," říká architekt. "Prioritou konstrukce je udržovat volný výhled na královský palác z okolních ulic a upozornit na monumentální stavbu na Blasieholmenu." Jedna z budov nabízí kromě kavárny i vyhlídkovou terasu, ze které je možné vyfotit královský palác, nebo jen tak posedět na slunci a vychutnat si nádherný výhled na staré město Stockholm. Dvě budovy působí jako terminály pro místní poznávací výlety a trajekty na okolní ostrovy.

stockholm-FOWELINstockholm-FOWELINstockholm-FOWELIN

 

  • Klient: Porty Stockholmu
  • Nájemce: Waxholmsbolaget, Strömma Kanalbolaget
  • Celková podlahová plocha: 322 m2
  • Rok: 2007-2013
  • Ocenění: vítěz Platpriset 2014, 2. cena Stavba roku Stockholmu, Nominována na World Architecture Festival 2014, malých projektů
  • Foto: Johan Fowelin ©

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.