1Klášter Sant Francesc (sv. Františka) se nachází v malém katalánském městečku Santpedor a byl postaven na počátku 18. století františkány. V roce 1835 jej mniši a kněží opustily a klášter začal postupně chátrat. Plíživé chátrání budovy skončilo demolicí většiny budov v roce 2000. Zůstal stát pouze kostel, ale v úplně žalostném stavu. Projekt renovace již nepočítá s navrácením církve do zdí kláštera. Kostel má do budoucna sloužit jako multifunkční kulturní zařízení.

Ačkoliv budova byla v silně havarijním stavu, architekt se snaží zachovat to, co z ní zbylo. Původní konstrukce uchovává v rustikální podobě a nové moderní prvky jasně odlišuje. Architekt zachovává rozměry kostela i původní přirozené osvětlení stropními lunetami. Nové prvky, jako komunikace nebo technická zařízení, jsou umístěny mimo kostel, aby byla zachována jednota vnitřního prostoru kostelní lodi.

1

Interiér kostela doplňuje pouze nové schodiště s rampa, která návštěvníkům poskytne zajímavé výhledy na celý kostel. Projekt zachovává historické dědictví budovy a zároveň přidává nové hodnoty, které zvýrazňují starobylý kostel a moderním způsobem jej proměňují.

1

 

  • Místo: Santpedor (Katalánsko), Španělsko
  • Plocha: 950 m2
  • Autor: David Closes (architekt)
  • Spolupracovníci: Didac Dalmau (stavební inženýr), BOMA (konstrukce), Toni Vila, Jordi Surroca (fotograf)
  • Datum: 2005 (1. etapa), 2010 (2. etapa)
  • Realizace: 2006-2008 (1. etapa), 2010 - 2011 (2. etapa)
  • Náklady: 1.601.553 eur (s DPH)

 

David Closes

Katalánský architekt se narodil v roce 1967. Vystudoval architekturu na Escola d'Arquitectura de Barcelona (ETSAB). Pracoval především na projektech veřejného prostoru a návrzích několika veřejných institucí. Od roku 2004 do roku 2011 působil jako ředitel městského urbanismu.

davidcloses.wordpress.com

 

1111

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.