foto: Pieter KersArchitektonická kancelář Hosper vypracovala rámcový projekt rozvoje krajiny a budov původního semináře a gymnázia Hageveld (Heemstede, Nizozemsko). Součástí návrhu je okrasné jezírko na střeše podzemního parkoviště.

Komplex Hageveld se skládá z několika budov odlišného charakteru. Ve středu je hlavní budova s kopulovitou střechou. Kolem ní jsou další budovy s třemi dlouhými podélným trakty. To celé obklopuje park a stromy. Přestože je Hageveld kouzelná historická budova obklopená zelení, částečně byl prázdný a zanedbaný (Voorhuis - přední část). V roce 2002 se nový majitel rozhodl přeměnit Voorhuis na byty a zároveň rozšířit prostory školy.

foto: Pieter Kers

Obnova zeleně charakteru

V prvním plánu rekonstrukce došlo na obnovu zeleně a vodního systému v rozsahu celého panství Hageveld (140.000 m²). Zeleň byla dokonce rozšířena zejména kolem hlavní budovy a na západní straně, kde byla zanedbána. Budovy nyní "vyrůstají přímo z trávy" tam, kde to bylo možné.

Život na statku

Plán rekonstrukce zahrnoval také 60 bytů různých velikostí. Pro každý byt je nutno zřídit dvě parkovací místa bezprostředně vedle budovy. Jediným řešením, které splnilo funkční a etické požadavky, byla výstavba podzemního parkoviště přímo před Voorhuis.

foto: Pieter Kers

foto: Pieter Kers

Jezírko

Kvalita této reprezentativní strany budovy byla zachována a posílena výstavbou nového okrasného jezírka situovaného na střeše podzemního parkoviště. Do okrasného jezírka s vodní plochou 730 m² a hloubkou 60 cm je zaříznut vjezd do podzemních garáží tak, že vozidlo vjíždějící do garáží působí, jakoby se potápělo pod hladinu. Hladina je předušována také náhodně umístěnými světlíky propouštějícími denní světlo do garáží. Otvory jsou pokryty barevnými skleněnými panely, z nichž každý je individuální umělecké dílo. V noční době světlo z podzemního parkoviště svítí nahoru a vytváří zajímavý efekt. V neposlední řadě jezírko obsahuje zvláštní fontány, které jsou zapínány v intervalech a produkují malé bublinky těsně nad hladinou vody.

foto: Pieter Kers

foto: Pieter Kers

Projekt byl dokončen v roce 2007.

Návrh

  • Berrie van Elderen
  • Marike Oudijk

Fotografie

  • Pieter Kers

Ocenění

  • finalista Dutch Design Awards 2008
  • vítěz Arie Kepplerprijs 2009
  • nominace v dalších soutěžích
  • zahrnuto v ročence krajinářské architektury a urbanismu v Nizozemsku 2010

 

foto: Pieter Kers


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.