1V Turíně zapustil kořeny nový dům dotvořený stromy. Nosná konstrukce, která je z oceli, vytváří nepravidelný přehršel různých zákoutí a teras, které jsou využity pro masivní květináče, v nichž rostou stromy, zelené střechy a jezírka. Kovová konstrukce místy připomíná kmeny stromů a splývá s živými stromy. Myšlenkou bylo vytvořit přímo v rámci budovy živý les, respektive navodit myšlenku, že je dům umístěn na stromech tak, jak o tom sní malé děti.

1

Autor projektu nechtěl, aby bytový dům, který měl vzniknout v rekonstruované budově, byl pouhým zastavěným blokem. Naopak chtěl vytvořit kontinuální živou fasádou, která by vytvořila filtr a oddělila tak bydlení od rušné ulice. Les rovněž tvoří příjemný, vzdušný přechod mezi vnitřkem a ulicí. Obyvatelé na terasách nalézají slunečná i stinná místa.

1

Specifikem fasády je, že stále roste, dýchá a čistí vzduch. 150 stromů na fasádě a dalších 50 v přilehlých zahradách vyprodukuje množství kyslíku a neutralizuje nečistoty v ovzduší. Zároveň stromy eliminují hluk a spolu s dřevěnými terasami pomáhají minimalizovat výkyvy teplot v parném létě, kdy stíní, i v chladné zimě, kdy naopak nechávají slunce prohřívat interiér skrz okna.

1

Jedním z cílů projektu je zvýšení energetické účinnosti, a proto je integrováno několik technických řešení: izolace, stínící techniky, vytápění a chlazení, které využívají geotermální energie z tepelných čerpadel, recyklaci déšťové vody k zalévání. Zcela nahoře je zelená střecha a střešní zahrada.

1

Dům zahrnuje 63 bytových jednotek. Každá je jiná, ale všechny mají k dispozici široké terasy nepravidelných tvarů, kde rostou stromy ve velkých květináčích. Stromy jsou různých výšek od 2,5 do 8m. Opadavé druhy jsou zejména na stranách přivrácených ke slunci, aby v létě stínily a v zimě naopak propouštěly světlo. Stromy jsou rovněž navrženy variabilně tak, aby vytvořily symfonii barev v květu i v listopadu.

1

 

Parametry:

  • Zastavěná plocha: 3570 m2
  • Podlahová plocha: 7500 m2
  • Plocha teras: 4000 m2
  • Plocha zahrady: 1500 m2
  • Zelené střechy: 1200 m2
  • Přírodní koupaliště: 150 m2
  • Šindele z modřínového dřeva: 12000 m2 = cca 1080000 šindelů

 

www.lucianopia.it


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.