Modelově nenáročné bydlení z prefabrikovaných materiálů, a přitom zajímavým způsobem řešené, navíc v provedení off-grid“, tedy bez připojení na sítě a energeticky nezávislé. Tak nějak by se zjednodušeně dal shrnout projekt studia architektů Anderson & Anderson, realizovaný na svazích japonské hory Kumamoto, u města Shimanaki, skrytý pod názvem „B House“. O co se vlastně jedná?

„B House“ na ploše 102 metrů čtverečních nabízí nenáročné ekologické bydlení nové generace. Tým stavitelů pod dohledem projektantů z přidruženého studia Nishyama dlouho hledal v odlehlém údolí vhodnou lokalizaci pro stavbu.

Optimální výběr místa byl pro provedení celého záměru zásadní – pracovalo se tu s přirozeným světlem (tedy expozicí oken budovy vůči světovým stranám), částečným zákrytem ze strany skalního útesu, přírodní ventilací a „komínovým efektem“. Nezanedbatelnou roli tu sehrál i dech-beroucí výhled na kulisu hradu Kumamoto na pozadí horského masivu.

Jednoduchá, ale prostorově chytře rozvržená budova, je v tomto případě určená jako obydlí pro dva učitele zdejší školy, a kvůli své izolovanosti je kompletně nezávislá na vnějších zdrojích energie. Stavělo se tu s myšlenkou na „vodu v srdci“ – čímž byla myšlena celková „průzračná“ čistota stavby a použitých materiálů.

Obydlí se dvěma ložnicemi a jednou společnou koupelnou se ale jinak vymyká tradičnímu pojetí japonské architektury. V interiéru sice nalezneme typické „asijské“ prvky – posuvné stěny, rákosové rohože (pochopitelně v moderním provedení, které připomíná než dálný Východ spíše severskou IKEA), ale spíše než na polostín je zde kladen důraz na plno-čelné přirozené světlo.

"Většina obvodových stěn je vybavena velkými skleněnými deskami, kvalitní dřevěné podlahy, obložené stropy, vnitřní otop je zajištěn geotermální smyčkou, fotovoltaické panely a kořenová čistička odpadní vody..."

Většina obvodových stěn je totiž vybavena velkými skleněnými deskami, které snižují potřebu umělého osvícení. Do této kompozice musíme připočíst ještě kvalitní dřevěné podlahy a obložené stropy, ale jinak je vnitřní prostor poměrně strohý.

Základní „kostra“ objektu, předpřipravená už v dílnách, přišla na 154 000 dolarů, což je na poměry Kumamoto velmi solidní rozpočet. Chytrých nápadů se tu ale sešlo povícero - vnitřní otop je zajištěn geotermální smyčkou, teplo z kuchyně je rozváděno ostěním po zbytku domu.

Rovná střecha je připravena pro osazení zelenou střechou, včetně důmyslného vodoměrného systému. Na boční terase nalezneme fotovoltaické panely (zakoupené v rámci dotačního záměru, bezúročně, s pětiletou návratností) a také podporu solárního ohřevu vody. Jako příjemný bonus pak nalézáme i malou kořenovou čističku odpadní vody.

„B House“ je vystavěn z jednoduchých, robustních přírodních materiálů, které jsou v okolí běžně dostupné, stavba obstála v certifikaci ekologického stavitelství. K tomu a nízká cena a inovativní stavební přístupy napovídají, že se na ostrově Kjúšů rodí nová generace alternativních architektů.

Forogalerie B House >

 

autor: Mgr. Radomír Dohnal


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.