Lomový kámen se ve stavebnictví používá buď jako zakládací nebo zásypový materiál. Ke stejnému účelu lze efektivněji využít i materiál vytěžený při ražení tunelů (např. tunel Mrázovka). Druhým typem použití může být pohledový kámen pro obklady eventuelně též pro zdivo.
 

Plnivo a kamenivo jsou základní stavební materiály. Ačkoliv se nadzákladové konstrukce již mohou obejít bez těchto sypaných hmot (suché zdění, zdění na lepidlo, omítky z připravených směsí), stále jsou nezbytné například při zakládání staveb nebo při úpravách terénu. Podívejme se, jak se vyvýjely ceny kameniva mezi roky 2008 a 2013.

stavebni-prace-2013Český statistický úřad zveřejnil v roce 2013 historický vývoj cen stavebních prací od roku 2005, jehož úroveň je brána jako výchozí údaj a z hlediska použitých jednotek - procent - má nulovou hodnotu. Z přehledu vyplývá, že ceny stavebních prací strmě rostly až do roku 2009, kdy dosáhly vrcholu. Od té doby dochází k trvalému mírnému poklesu. Mezi roky 2009 a 2013 tak lze pozorovat pokles ceny stavební práce přibližně o 16%, tedy v průměru 4% ročně.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.