BIM DAY 2013: BIM jako výzva, BIM jako vize!
Metodika BIM jako dlouhodobá vize pro české stavebnictví

Proč českému stavebnictví chybí dlouhodobá vize a koncepce? Proč je ve vyspělých zemích u veřejných zakázek BIM povinně zaváděn? Proč by se BIM měl uplatnit  v českém stavebnictví?

 

Nedostatečná informační hodnota projektové dokumentace, plýtvání stavebními materiály, vícepráce jak na úrovni projektu, tak během výstavby samotné, v neposlední řadě pak vysoká uhlíková stopa většiny dnes realizovaných staveb, to je výčet zásadních problémů dnešního stavebnictví. Pomoci změnit tato vskutku nepříznivá čísla by mohla i nová metodika práce na principu informačního modelu budovy, která se skrývá za zkratkou BIM.

BIM: Projekce - Výstavba - Správa

Na výroční konferenci BIM DAY 2013 se představili přední zahraniční i domácí odborníci na problematiku zavádění metodiky BIM do stavební praxe. Hodnota informací roste s časem, i proto je jednou z hlavních myšlenek metodiky BIM práce s informace beze ztráty dat po celou dobu životnosti stavby. Od jejího návrhu, přes vyprojektování, výstavbu až po její správu.

Výroční konferencí BIM DAY 2013 navazuje Odborná rada pro BIM (CzBIM) na předchozí konference věnované problematice BIM. Ty postupně naznačily účastníkům možnosti zavádění BIM ve světě, zejména pak ve Velké Británii. Zároveň otevřely diskuzi nad možnostmi zavádění BIM v podmínkách ČR. Odborná rada pro BIM i nadále sleduje vývoj ve světě a také dění na domácí scéně. 

V druhé části konference se představilizahraniční hosté, odborníci na zavádění BIM. Mezi hlavními řečníky architekt Ben Wallbank – BIM konzultant ze společnosti Smart BIM Solutions, Matthew Owen ze společnosti 4Project, oba z Velké Brtitánie.  Mezi zahraničními řečníky Lutz Bettels ze společnosti Bentley Systems a zástupce německé sekce mezinárodní aliance BuildingSMART.

 

 

O BIM (Building Information Modeling)

Zkratkou BIM je označována nová metodika práce založená na principu informačního modelu budovy. Zavádění této metodiky do stavebnictví je celosvětový trend, který zásadním způsobem mění dosavadní způsoby spolupráce napříč celým oborem. Je jisté, že BIM vyvolá nové požadavky na pracovní postupy, změní role i odpovědnosti jednotlivých účastníků ve stavebnictví. Od architektů a projektantů, přes dodavatele staveb až po investory a správce budov.

 

O Odborné radě pro BIM

Odborná rada pro BIM je otevřenou, neziskovou a nestátní organizací sdružující členy, firmy i jednotlivce za účelem sdílení a popularizace nové metodiky práce, která je spojena se zavedením Informačního modelu budovy (BIM) do stavební praxe. Cílem aktivit organizovaných Odbornou radou pro BIM je rozpoutání diskuze nad možnostmi metody BIM a jejím postupným zaváděním do stavebnictví  od projekce přes výstavbu až po správu majetku. Potenciál vkládaný do BIM metodiky práce jasně potvrzují signály z více evropských států.

 

www.BIMday.cz | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


 

Organizátoři: Odborná rada pro BIM a Centrum AdMaS

Zakládající členové: Bentley Systems ČR s.r.o., Centrum AdMaS, Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o., Data Design System, FADW s.r.o., SKANSKA a.s.

Sponzorští členové - Hlavní partneři: Tekla, Centers Data

Kolektivní členové: di5 architekti inženýři, EnergySim, MS architekti,

Ve spolupráci: Envi A., Asociace pro rozvoj infrastruktury, ČAOK, IFMA CZ;

Strategičtí partneři: Fakulta stavební ČVUT v Praze, Kabinet modelového projektování Fakulta architektury ČVUT v Praze, ČKAIT

Organizační podpora: art Echo


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.