logoPrvní čtvrtletí přineslo z veřejných zdrojů více peněz pro českou ekonomiku, než tomu bylo v minulosti. Vzrostl finanční objem výběrových řízení vypsaných na nové zakázky i zadaných zakázek k realizaci firmami. Oproti předchozím obdobím se v prvním čtvrtletí 2014 viditelně změnila struktura veřejných zakázek. Významně posílil příliv veřejných zakázek do českého stavebnictví. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CEEC Research, která vychází z aktuálních údajů Věstníku veřejných zakázek.

Praha, 6. května

Vypsaných výběrových řízení na nové zakázky v prvním čtvrtletí tohoto roku oproti stejnému období 2013 přibylo téměř o pětinu (18,7 %). Veřejné instituce vypsaly 1820 soutěží. Aktivnější byly jen v prvním čtvrtletí 2012, tedy v období, než nabyla účinnosti předchozí novela zákona o veřejných zakázkách. S počtem oznámených soutěží vzrostl také objem finančních prostředků, který hodlají ministerstva, regionální úřady, sdružení, atd. utratit. Jde o více než 53 miliard korun (53,5 miliardy korun), což je nárůst o 14,7 procenta oproti prvnímu čtvrtletí 2013. „Zaznamenaný nárůst počtu zahájených zadávacích řízení přičítáme zejména nabytí účinnosti tzv. technické novely zákona o veřejných zakázkách, která tak splnila svůj hlavní účel. Cílem našeho ministerstva bylo odstranění nedostatků předchozí právní úpravy s důrazem na zjednodušení a odstranění zbytečné byrokracie z celého procesu, což se nám, s ohledem na zjištěné skutečnosti, podařilo,“ hodnotí situaci Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj.

Na začátku roku se přitom také viditelně změnila struktura zakázek – přibylo těch stavebních. Stavební zakázky v posledních obdobích představovaly přibližně třetinu celkového počtu a zhruba 40 procent objemu všech vypsaných soutěží. V prvním čtvrtletí tohoto roku jsou však obě zmíněné hodnoty o téměř 10 procent vyšší. Z pohledu množství představují výběrová řízení na stavební práce nyní 42,3 procenta všech vypsaných zakázek a z pohledu finančního objemu se jedná dokonce až o 51,0 procenta. „Stavebnictví je obor velice intenzivně vázaný na vývoj veřejných zakázek. Jeho celkový objem určují téměř až z čtyřiceti procent veřejné zakázky. Pokud se podaří trend růstu veřejných investic z prvního čtvrtletí 2014 udržet, začne se sektor po předchozích pěti letech vleklé krize konečně stabilizovat. Od svého vrcholu v roce 2008 se české stavebnictví propadlo až o čtvrtinu,“ konstatuje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Také vzrostl finanční objem veřejných zakázek, u nichž veřejní investoři dokončili výběrová řízení a zadali je firmám k realizaci. Objem ukončených soutěží je vyšší o 327 procent (116 603 miliard). Toto číslo je ale velice významně ovlivněno dvěma zakázkami společnosti ČEPRO na dodávky minerálních olejů v celkové hodnotě 80 miliard korun. Pokud bychom tato dvě výběrová řízení ze seznamu ukončených modelově odstranili, bude reálný nárůst objemu zadaných zakázek 9,9 procenta. „Růst objemu je velice pozitivní zprávou, je však třeba vycházet z nízké základny, která byla dána poklesy veřejných zakázek v předchozích letech. Nyní je klíčovou úlohou zaměřit se na novelizaci zákona o zadávání veřejných zakázek a jeho harmonizaci s legislativou EU. Naše komora na tomto úkolu intenzivně spolupracuje v rámci expertní skupiny s Ministerstvem pro místní rozvoj a já věřím, že se nám podaří vše v krátké době zrealizovat,“ uvádí Robert Pergl, předseda Komory administrátorů veřejných zakázek.

Z pohledu struktury veřejných zakázek zadaných k realizaci je stejně jako u výše zmíněných vyhlášených zakázek vidět změnu rozložení veřejných zakázek podle jednotlivých oblastí ekonomiky (pokud nezapočítáváme zakázky společnosti ČEPRO, které dosavadní výsledky výrazně ovlivňují). Práce přibyla zejména pro stavební společnosti. Mezi ně je pravidelně přidělováno zhruba dvě pětiny ukončených soutěží (42,6 procenta celkového objemu). V prvních třech měsících tohoto roku byla ale tato čísla mnohem vyšší. Mezi realizátory stavebních prací rozdělily státní instituce až 57 procent všech finančních prostředků (z pohledu množství se jedná o 68,7 procenta všech zakázek).

Celoroční výhled v oblasti veřejných, ale i privátních zakázek, a rovněž i aktuální situaci v českém stavebnictví budou projednávat vedoucí představitelé veřejných investorů společně s generálními řediteli stavebních, developerských a projektových společností na Setkání lídrů českého stavebnictví 2014, které se koná 29.5. v České národní bance v Praze.

Účast již potvrdili prezident Miloš Zeman, předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Antonín Prachař a více než 360 ředitelů stavebních společností. Více na www.ceec.eu

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.