Podle více než 300 veřejných investorů se kvalita stavebních prací v loňském roce zlepšila. Toto zjištění přináší nejnovější výzkum analytické společnosti CEEC Research realizovaný s představiteli veřejných zadavatelů napříč celou Českou republikou. Ke zlepšení kvality stavebních prací došlo podle veřejných zadavatelů u většiny z hodnocených nejčastějších dodavatelů pro veřejný sektor.

Praha, 4. srpna

Stavební práce odvedené na veřejných zakázkách byly v loňském roce kvalitnější než v roce 2012, jak potvrzují zástupci veřejných investorů. Vyplývá to z výzkumu realizovaného analytickou společností CEEC Research s více než třemi stovkami veřejných zadavatelů stavebních zakázek. Ti hodnotili 25 nejčastějších dodavatelů stavebních prací pro veřejné zadavatele (pro ministerstva, kraje, obce, atd.) podle toho, zda realizovali zakázky v kvalitě stanovené investorem, v dohodnutém časovém horizontu, a samozřejmě také v dohodnuté ceně. „Z rozhovorů s představiteli veřejných investorů vyplývá, že zadavatelé jsou již při výběru stavební firmy podstatně opatrnější, rovněž i kontroly jsou častější a detailnější, než bývalo dříve zvykem. Problémem ale zůstává soutěžení podle primárního kritéria nejnižší ceny, což nejde vždy ruku v ruce s kvalitou. Tento problém by však měla do jisté míry pomoci zlepšit novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která nabude účinnosti od roku 2015,“ vysvětluje Jiří Vacek, ředitel analytické společností CEEC Research.

„České stavebnictví bylo dříve hodnoceno dobře a je pro mě velmi potěšující, že vidím návrat ke kvalitě. Je správné, že se zadavatelé i na základě doporučení našeho ministerstva více věnují systému hodnocení veřejných zakázek a zohledňují i další aspekty než jen pořizovací hodnotu. Zároveň chceme umožnit zadavatelům další alternativy pro hodnocení, z tohoto důvodu jsme rozšířili možnosti hodnocení v rámci malé novelizace, kterou nyní předkládáme vládě. Úprava by měla být účinná dokonce o rok dříve, než nás k tomu zavazuje nová evropská směrnice. Novela by měla posílit kvalitu zejména projekčních prací, kde cítíme nutnost posílení odpovědnosti těch, kteří připravují projekty financované z veřejných peněz,“ říká Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj.

Průměrná známka hodnocení kvality prací pro rok 2013 byla 1,99 (na stupnici 1–5, při hodnocení jako ve škole), přičemž v roce 2012 to bylo ještě 2,19. Podíl firem, kterým veřejní zadavatelé zakázek meziročně zlepšili hodnocení kvality jejich prací, byl až 65 procent. Ke změnám došlo i v celkovém pořadí firem v žebříčku hodnocených. 35 procent společností zlepšilo své umístění a předstihlo tak konkurenci, naopak 22 procent stavebních společností si v celkovém hodnocení kvality v žebříčku pohoršilo (výsledky TOP 10 viz níže). „Pokud investor vnímá celkovou kvalitu stavby, tak jsme určitě zajedno. Je tu ale dost významná poptávka po co nejlevnějších materiálových řešeních. U takových staveb je pak otázkou času, jak budou tyto stavby vypadat za pár let,“ konstatuje zástupce dodavatelů stavebního materiálu Robert Mikeš, marketingový ředitel Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Vítězem soutěže TOP Stavební společnost roku 2013, který byl vyhlášen na Setkání lídrů českého stavebnictví 2014, se stala společnost Vodohospodářské stavby spol. s r.o. Druhé místo získala společnost Porr a.s. a na třetím místě se umístila společnost Strabag a.s. „K otázce kvality stavebních prací lze říci následující: Všeobecně je úroveň českého stavebnictví na evropské úrovni, ale bohužel při nabídkách stavebních prací za dumpingové ceny reálně existuje snaha dodavatelů šetřit při realizaci ve všech oblastech. A toto může mít dopad i na kvalitu prací,“ upozorňuje na aktuální komplikace Antonín Daňa, člen představenstva společnosti Porr.

Určité limity pro rychlé zlepšování kvality potvrzuje i Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners: „Dalšímu růstu kvality stavebních prací brání způsob, jakým se veřejné zakázky v praxi soutěží. Zadavatelé se bojí vybírat vítěze zakázky podle jiného kritéria než podle nejnižší ceny, a firmy se tomu tudíž přizpůsobují nabídkou velmi nízkých cen.“

Hlavním partnerem ocenění TOP Stavební společnost 2013 je společnost Saint Gobain Construction Products, divize Weber.

Výsledky soutěže TOP Stavební společnost 2013 (prvních deset míst z celkového počtu 25 hodnocených)

1. Vodohospodářské stavby spol. s r.o.
2. Porr a.s.
3. STRABAG a.s.
4. M-SILNICE a.s.
5. COLAS CZ a.s.
6. SWIETELSKY stavební s.r.o.
7. Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
8. Skanska a.s.
9. EUROVIA CS a.s.
10. OHL ŽS a.s.


 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.