Projektové firmy nejvíce trápí nízké ceny realizovaných zakázek. Ty jsou výsledkem tvrdého boje ve výběrových řízeních, v nichž bývá, zejména u veřejných zakázek, hlavním kritériem nejnižší cena. Problémem je rovněž byrokracie státu a nekvalitní legislativa. Nedostatek zakázek ze strany veřejných či privátních investorů se umístil až na třetím místě. Vyplývá to z nejnovější Studie projektových společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností SGCP, divize Weber.

Praha, 9. září

Klíčovým problémem, který má aktuálně největší dopad na hospodářské výsledky projektových firem, jsou nízké ceny veřejných zakázek (potvrzuje 97 procent firem, které je na škále od 0–10 max ohodnotily 7,5 body). Tento limitující faktor zmiňují jednak všechny velké firmy i společnosti z inženýrského stavitelství, ale i v menších firmách a v pozemním stavitelství je uváděn z pohledu dopadu na výsledky firem na prvním místě. „Problémem jsou zejména zakázky z minulých let. Aktuálně se situace začíná pomalu zlepšovat a tlak již není tak velký, alespoň v některých oblastech projektových zakázek (např. železniční stavby). Firmy mají problém zejména se zakázkami získanými z předchozích let, které kvůli zajištění alespoň nějaké práce pro své zaměstnance byly ochotné vzít někdy i se ztrátou. Tyto ztráty ale firmy nyní dostihly a způsobují jim problémy s cash-flow, někdy i se samotnou solventností,“ uvádí ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Obdobně vidí situaci Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema: „Stále trvá stav, kdy je jediným kritériem výběru nejnižší nabídková cena. Mnoho firem je nuceno nabízet práci pod skutečnými náklady zakázky. Kvalita a spokojenost klientů je poté až druhořadá.“ Dopady tohoto stavu vysvětluje Branislav Bačo, obchodní ředitel společnosti Ruukki: „Nízká, tedy nedostatečná cena projektových prací, je obzvlášť nebezpečná z pohledu úspěšné realizace projektu a jeho kvality. Nedostatek financí nutí ke snižování času investovaného do projekce, stejně jako k hledání neadekvátních a neodzkoušených technických řešení. Ty jsou nakonec často požadované i od výrobců materiálů a koncových dodavatelů. Takto nekoncepčně vyprojektovaná budova si nese své „nemoci“ po celou dobu životnosti.“

Druhým problémem, na kterém se rovněž shoduje naprostá většina ředitelů projektových firem, je vysoká míra byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa – shoduje se 97 procent ředitelů (7,0 bodu z 10). Potvrzuje to i Jiří Nesl, obchodní ředitel společnosti PRODIN: „Největší problém vidím v extrémní administraci soutěžení zakázek, a, co se týká vlastní přípravy staveb, tak ve velmi složitém projednávání a mnohdy rozporných stanoviscích účastníků řízení. Rovněž složité schvalovací procesy nejsou zrovna k dobru věci.“ Souhlasí s ním i Václav Hořejší, předseda představenstva ARCADIS CZ: „Klíčové problémy jsou pořád stejné: nesmyslná legislativa – především vzývání modly nejnižší ceny, alibismus úředníků z důvodu obav z okamžité kriminalizace jakéhokoliv jejich rozhodnutí, nestabilita státní správy jako klíčového investora.“

Ředitelé společností si konkrétně stěžují zejména na nekoncepční přístup státu k investiční politice, a to zejména v oblasti dopravní infrastruktury. Plánování v této oblasti vyžaduje dlouhodobě konzistentní přístup, a ten, dle jejich slov, vzhledem k častým změnám chybí. Stát by měl podle ředitelů projektových firem stanovit dlouhodobý časový a finanční rámec pro výstavbu klíčových dopravních sítí a ten by se neměl měnit při pravidelných politických výměnách.

Projektová nepřipravenost pak má významný vliv i na samotnou výstavbu, respektive na její nerealizování. „Projektová nepřipravenost byla jedním z klíčových faktorů, proč se v žádném z posledních let nepodařilo vyčerpat rozpočet SFDI určený na výstavbu. A to i přes jeho pokles z předchozích úrovní,“doplňuje Jiří Vacek. Dle slov Aleše Trnečky, ředitele společnosti Dopravoprojekt, jsou problémem i výkupy pozemků: „Zaznamenali jsme znatelné zpomalení právě v důsledku průtahů a problémů s výkupy pozemků i zřizováním věcných břemen, a to nejen u ŘSD ČR, ale i řady dalších investorů z oblasti státní správy. Doufáme, že nově přijatá legislativa zrychlí a zjednoduší majetkoprávní vypořádání staveb.“

projektanti-2014-9-1

Zdroj: CEEC Research

Nedostatečná poptávka ze strany veřejných a privátních investorů se umístila až na třetím místě. Firmy stále trápí nedostatek zakázek, který již ale není plošný, a jsou oblasti, ve kterých je práce pro projektové firmy již dostatek, například zmíněné železniční stavitelství nebo vodohospodářské stavby. „Vytížení kapacit, zejména u kolejových staveb a zabezpečovacího zařízení, je v letošním roce 100 %, spíše pociťujeme jejich nedostatek,” uvádí Jiří Nesl, obchodní ředitel společnosti PRODIN. Tento trend potvrzuje i Martin Valečka, ředitel společnosti MV Projekt: „Zabýváme se pouze segmentem projektování v oblasti vodního hospodářství, zde zakázky přibývají.” Růst zájmu již pociťují i dodavatelé, jak potvrzuje Boris Župančič, marketingový ředitel společnosti Philips Lighting: „Ano, v poslední době zaznamenáváme příjemné zlepšení. Dobrou zprávou je, že pokles trhu je již definitivně za námi.“ Naopak projektových zakázek v oblasti silnic a dálnic je stále nedostatek.

projektanti-2014-9-2

Zdroj: CEEC Research

Aktuální stav a také další vývoj v oblasti projektových prací a navazujících stavebních zakázek budou ředitelé společností společně s investory diskutovat na blížící se Konferenci ředitelů projektových společností 2014, která se koná 16. září v Praze. Účast a zájem o zapojení do diskuse již potvrdilo několik stovek ředitelů firem, a půjde tak o největší diskusi v oboru v posledních letech (více na www.ceec.eu).

Generálním partnerem Konference ředitelů projektových společností 2014 je společnost SGCP, divize Weber, zlatými partnery jsou společnosti Benchcom, CopyGeneral a Ruukki, stříbrnými partnery jsou společnosti Infram, Kooperativa a Philips.
 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.