Projektanti právě připravují nabídky na velké zakázky vypsané státními institucemi v červenci letošního roku. Je jich sice o desetinu méně než loni, zato jejich finanční hodnota je vyšší, v porovnání s červencem 2013 více než dvojnásobná. Například Správa železniční dopravní cesty hledá dodavatele na projekty rekonstrukce několika tratí. Problémem ale zůstává klesající celkový objem už zadaných zakázek, jejich objem klesl za prvních sedm měsíců o 3,2 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce července 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.

Praha 1. října

V červenci letošního roku vypsaly státní instituce o desetinu (9,1 procenta) méně zakázek než ve stejném měsíci minulého roku. Objem plánovaných investovaných peněz ale stoupl více než dvojnásobně, a to na 155 milionů korun, tedy o 115,1 procenta. Připravovaných projektů je sice méně, jsou ale objemově větší. Například v minulém roce (prvních sedmi měsících) se průměrná cena jedné zakázky pohybovala kolem částky 6,2 milionu korun. Rok letošní přeje větším výběrovým řízením za průměrných 13,3 milionu korun. Tedy za částky oproti roku 2013 průměrně více než dvojnásobné. „Stát plánuje výrazný růst investic do stavebnictví – např. ministerstvo dopravy chce pro rok 2015 zvýšit rozpočet SFDI až na téměř 100 mld. Kč. Bez připravených projektů to ale bude obtížné proinvestovat. Proto je aktuálně vidět značnou snahu veřejných investorů dohnat v přípravě projektů výpadek vzniklý v předchozích letech. Problémem, který ale vše brzdí, jsou dlouhé lhůty a komplikovaná výběrová řízení, která se někdy táhnou i více jak rok,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Zvláště aktivní byla Správa železniční a dopravní cesty, která v červenci odstartovala výběrová řízení na revitalizaci šesti úseků stávajících železničních tratí v hodnotách za projekt od 27 do 33,2 milionů korun. Konkrétně se jedná o úseky mezi Bludovem a Jeseníkem, Opavou východ a Olomoucí, Okříšky a Zastávkou u Brna, Frýdlantem nad Ostravicí a Valašským Meziříčím, Pardubicemi a Ždírcem nad Doubravou, nebo Hradcem Králové, Jaroměří a Trutnovem. Další desetimilionové částky hodlá organizace utratit za technický dozor při výstavbě tunelu v Ejpovicích nebo za výstavbu nového úseku mezi Mostem a Chomutovem. Na druhé straně, Ředitelství silnic a dálnic v červenci 2014 žádnou novou významnou přípravu výstavby nezahájilo. „To, že v lednu až červenci vypsali státní investoři větší objem zakázek než v předchozím roce, může svědčit o tom, že jsme se snad již „odpíchli“ ode dna ekonomické krize. Současně však skutečnost, že poklesl počet skutečně zadaných zakázek, svědčí o přetrvávajících problémech s praktickou aplikací zákona o zadávání veřejných zakázek v praxi (prodlužování soutěžních lhůt z důvodů námitek, odvolání se k ÚOHS, rušení tendrů, atd.). Statistika potvrzuje skutečnost, že dokud nevstoupí v platnost nový zákon o veřejných zakázkách, situace se těžko zlepší. Konstatování, že ŘSD ČR jako největší investor v oboru dopravně inženýrského stavitelství se v červenci na výsledcích statistiky vůbec nepodílel, protože žádnou projektovou zakázku nevypsal, ani nezadal, je smutným faktem, jaký vliv mají personální změny v managementu firmy na její fungování,“ vysvětluje Radovan Hrnčíř, ředitel společnosti HBH Projekt.

V lednu až červenci 2014 bylo ve Věstníku veřejných zakázek zveřejněno 102 nových výběrových řízení pro projektové kanceláře, což ve srovnání s předchozím rokem představovalo téměř poloviční nárůst počtu (o 45,7 procenta). Veřejní investoři si na ně připravili 1,4 miliardy korun, tedy dvakrát více (o 210,3 procenta) peněz než loni. Pozitivně tento vývoj hodnotí i Martin Janoušek, místopředseda KAVZ: „Soutěžení projektových prací je velmi pozitivním příslibem pro budoucí realizaci staveb. Výběrová řízení na projektové práce jsou nicméně typickým příkladem řízení, kde chybí možnost hodnotit kvalifikaci – tedy to, co ti lidé doopravdy umí, což naše komora již dlouho navrhuje a snad to bude brzy umožněno tzv. technickou novelou.“

Zakázky z výběrových řízení vypsaných v minulosti se ale mezi firmy dostávají pomaleji, a jejich zadávání tak vázne. V prvních sedmi měsících, a konkrétně ani v červenci, se počty ukončených soutěží v porovnání s minulým rokem (leden-červenec, červenec) nepohybují v kladných číslech. V červenci klesl počet zadaných zakázek o třetinu (o 34,8 procenta), ve všech sedmi měsících celkem o pětinu (18,4 procenta). V červenci získaly firmy především větší zakázky, protože u objemu byl zaznamenán poloviční nárůst. Hodnota těchto zakázek činila 195 milionu korun a meziročně vzrostla o 53,9 procenta. Celková hodnota veřejných zakázek zadaných v lednu až červenci 2014 ale činila jen 824 milionu korun, což je meziroční pokles o 3,2 procenta. Jednou z příčin tohoto poklesu jsou i nadále nízké realizační ceny zakázek, v některých případech až na úrovni dumpingu. „U projektu celá stavba začíná a od něj se pak odvíjí i kvalita a hodnota celé stavby. Přitom náklady na projekt jsou přibližně jen 3 % hodnoty stavby, tzn., pokud ušetříme třetinu nákladů na projekt, snížíme tím náklady stavby o 1 %, nekvalita se ale pak projeví v průběhu výstavby a, jak uváděla nejnovější Kvartální analýza CEEC Research, tyto chyby pak celkový rozpočet stavby navyšují v průměru až o 12 %, což je úplně zbytečné,“ vysvětluje Branislav Bačo, business manager Ruukki CZ.

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.