Podepsání nájemní smlouvy v příštím roce bude podle čtyř z deseti developerů výhodnější pro nájemce než letos. Příliv nových kancelářských budov na pražský trh a renegociace stávajících smluv ovlivní už tak klesající ceny pronájmů kanceláří. Růst cen nájmů očekává méně jak jeden z deseti developerů. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Praha, 14. října

Ceny pronájmů kancelářských budov zažily v posledních letech pokles. Podle developerů, kteří se v Česku věnují právě výstavbě kanceláří, lépe nebude. Čtyři z deseti (38 procent) developerských společností předpovídají další propad cen v příštím roce. Přibližně polovina si myslí, že se nájemné dostalo na nejnižší možnou úroveň a bude stagnovat (54 procent). Naopak v růst cen věří méně než jeden z deseti ředitelů developerských firem (8 %). V roce 2016 by podle osmi z deseti ředitelů (84 procent) měly ceny dále stagnovat. „Pravděpodobně bude převis nabídky před poptávkou, takže se prosadí pouze nadprůměrné projekty. Tato nadprůměrnost však může být posuzována z různých hledisek – kvalitativních, prostorových, lokality, cenových atd.,“ komentuje Petr Palička, Managing Director ve společnosti Penta Investments, s.r.o.

Firmy, které hledají nové prostory po svou práci, mají v Praze z čeho vybírat. I přes to, že některé objekty zejí prázdnotou, výstavba nových pokračuje. „Klíčovým faktorem pro vývoj trhu bude výrazný příliv nových nemovitostí, které se nyní dostavují a přijdou na trh v letech 2015-2016. Rovněž řadě nájemců v tomto období končí jejich nájemní smlouvy a budou zvažovat, jestli je prodlouží nebo využijí jinou nabídku. To vše bude vytvářet extrémní tlak na cenu pronájmů, která u některých typů nemovitostí bude dále klesat. Klienti jsou aktuálně mnohem náročnější, co se týká kvality a vyžadovaných doplňkových služeb, přitom ale chtějí minimální ceny.“ vysvětluje situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „V praxi pozorujeme, že developeři významně povolují i v jednáních o podmínkách nájemních smluv. Kvůli větší konkurenci jsou dnes ochotni více vyjednávat a ustupovat požadavkům nájemců, kteří požadují stále vyšší kvalitu a komfortnější smluvní ustanovení,“ doplňuje Petr Novotný ze společnosti Vilímková Dudák & Partners. „Vzhledem k předpovědím vývoje realitního trhu na roky 2015 - 2016 můžeme spíše předpokládat pomalejší tempo růstu poptávky. Lze očekávat, že projekty nižší kvality, umístěné mimo atraktivní kancelářské lokality, budou tímto trendem zasaženy více, než kvalitní projekty,“ říká Olga Humlová, Chief Executive Czech Republic, HB REAVIS GROUP CZ, s.r.o.

Tyto závěry potvrzují i další výsledky nejnovějšího výzkumu s office developery. Dle jejich slov právě příliv nových budov bude v příštích dvou letech faktorem s klíčovým vlivem na dění na trhu. Stejně významný vliv budou mít podle ředitelů developerských společností i renegociace stávajících nájemních smluv. Třetím nejvýznamnějším faktorem, který v letech 2015-2016 ovlivní trh s pronájmy, bude podle developerů vývoj ekonomiky a ochota firem rozšiřovat své kancelářské plochy. U některých mezinárodních firem vidíme naopak opačný trend, tj. zmenšování plochy a zefektivňování činností, jak uvádí Boris Župančič, marketingový ředitel společnosti Philips: „Při zachování stejného počtu zaměstnanců se nám podařilo díky zavedení Creative Workspace principu a změně procesů fungování ušetřit 50 % dříve využívaných kancelářských ploch“.

Pronajímatelé nebudou mít jednoduchou vyjednávací pozici. Klienti chtějí „za málo peněz hodně muziky“. Nejdůležitějšími třemi faktory, při rozhodování klienta, jsou podle slov ředitelů developerských společností lokalita nemovitosti, provozní náklady a cena pronájmu.

Pro zejména velké nadnárodní společnosti je rovněž důležitá certifikace jako je například Leed nebo Breeam. „Mohu potvrdit, že vnímáme zvýšený zájem ze strany stavebních firem, které realizují stavbu kancelářských budov o kvalitní certifikované materiály,“ říká Robert Mikeš, marketingový ředitel, SGCP Weber. A jeho slova potvrzuje také Vladimír Steiner, provozní ředitel pro Českou republiku společnosti Schindler: „Nehledě na stagnující relativně nízké ceny pronájmů, zaznamenávám za uplynulé období pozitivní trend v projekci a realizaci administrativních budov i celých komplexů, zejména v největších městech. Při rozhodování developerů o vhodné výtahové technologii vnímám dva základní směry filozofií projektů. Jedním je co nejekonomičtější výstavba objektu včetně dodávky výtahů i eskalátorů, a tím zajištění atraktivnosti pronájmu nízkou cenou. Tou druhou cestou jsou snahy developerů svůj projekt viditelně odlišit a ozvláštnit. Výtahy a vstupní lobby jsou často označovány za srdce budovy. Díky unikátnímu designu a technologiím získávají pak developeři přístup k lukrativnějším klientům i oprávnění účtovat vyšší nájemné.“ „Za Českou pojišťovnu zaznamenáváme pozitivní trend, kdy s výstavbou nových kancelářských objektů zpravidla dochází ke zvyšování jak uživatelského komfortu a vnitřní bezpečnosti budov, tak i k posunu úrovně zabezpečení vůči vnějším vlivům. To se samozřejmě příznivě projevuje v podmínkách pojištění“, říká Libor Libich, senior manažer útvaru spolupráce s TOP klienty a makléři

První ročník nové Studie developerských společností 2014 bude představen 30.10.2014 na tiskové konferenci za účasti předních osobností z developmentu, projektování i realizace staveb. Následně bude studie zdarma ke stažení na www.ceec.eu 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.