Kapacita stavebních společností je aktuálně naplněna na rekordní úroveň 90 procent. Část firem pracujících na železnici je již dokonce přetížena. Jejich ředitelé plánují nábor nových pracovníků, aby byly firmy schopny uspokojit rychle rostoucí poptávku po stavebních realizacích v této oblasti.

Naopak na silnicích a dálnicích je práce ještě stále podstatně méně, chybějí připravené projekty, a ani výběrová řízení nejsou ve větším objemu dokončena. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Počty zaměstnanců ve stavebních firmách a i celkový počet zaměstnaných osob ve stavebnictví v posledních letech konstantně klesá. Od roku 2008, kdy stavebnictví dosahovalo maximálních výkonů, jich z oboru odešlo přibližně 45 tisíc. V současné době ale stavebních zakázek přibývá. Největším zadavatelem stavebních zakázek je stát (cca 30 - 40 %). Za prvních deset měsíců letošního roku se zvýšil počet i objem veřejných výběrových řízení na výstavbu a rekonstrukce až o 27 procent a byl nejrychlejší za poslední tři roky. Zásobník práce firem s více jak 50 zaměstnanci oproti minulému roku vzrostl až o 24 procent na aktuální hodnotu 178 mld. Kč. Část firem (42 %) proto již začíná hledat nové zaměstnance a pro rok 2015 plánuje zvyšování svých kapacit. Těchto 42 % firem plánuje zvýšit své kapacity a počty pracovníků v průměru o 13 procent. Polovina firem (50 %) plánuje zachovat současný personální stav (50 %). Snižování počtu zaměstnanců, které bylo rozšířené napříč celým stavebním trhem v předchozích letech, plánuje v roce 2015 již jen 8 procent společností. „Stavební společnosti v této první vlně oživení sektoru mají největší zájem zejména o dělnické profese a THP profese, jako jsou např. stavbyvedoucí. Chtějí si zachovat co nejvyšší konkurenceschopnost, kterou dosáhly po zefektivňování v posledních pěti letech krize. I proto většina firem zatím neplánuje zvyšovat mzdy, aby tak udržely co nejnižší provozní náklady,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Plán stavebních společností ohledně zvýšení počtu pracovníků je dobrou zprávou pro pracovní trh. Je ale třeba vzít v úvahu, že stavební společnosti zažily roky snižování svých nákladů a hledání vnitřních efektivit a své obezřetnosti se budou zbavovat jen pomalu. Předpoklad růstu je velmi křehký a primárně závislý na kontinuitě a stabilitě v přístupu hlavních zadavatelů,” upozorňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.

Nejčastěji budou nové pracovníky najímat velké stavební společnosti a firmy, které se zabývají inženýrskými a dopravními stavbami. Ty také zaznamenávají největší růst nových zakázek a další očekávají v příštím roce. Rozšiřování svých týmů potvrdilo 70 procent respektive 55 procent ředitelů. Současný počet zaměstnanců by měl stoupnout o 8 procent respektive o 18 procent. Plány na téměř pětinový (17-ti procentní) růst kapacit potvrdila třetina (32 procent) zástupců středních a malých firem. Více než třetina (37 procent) společností, které se převážně zabývají pozemním stavitelstvím, počítá s přijetím dalších 11 procent nových zaměstnanců. Karel Branda, výkonný ředitel společnosti Trigema Building a.s., doplňuje: „Současný stav našich kapacit je plně vytížen. Vzhledem k uzavřeným kontraktům na příští období počítáme se zvyšováním kapacit THP pracovníků na pozicích mistr nebo stavbyvedoucí.“

Ve stavebnictví chybí především ruce. Dvě třetiny firem (66 procent) chtějí v příštím roce 2015 najímat dělníky. Společnosti budou rovněž hledat nové THP pracovníky například stavbyvedoucí. Naopak management a administrativní zázemí společností se bude rozšiřovat podstatně méně. To potvrzuje i Milan Valenta, obchodní ředitel PRŮMSTAV a.s.: „Vzhledem k současné naplněnosti našeho plánu pro rok 2015 je předpoklad, že budeme schopni plán obratu ještě navýšit. Proto velmi pravděpodobně také dojde k náboru nových stavbyvedoucích, mistrů a dělnických profesí.“ Zároveň ale na problémy s kvalifikací upozorňuje Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov s.r.o. „Na trhu začíná být nedostatek odborných profesí, poptávka po nich začne být vysoká. Je velmi obtížně navyšovat kapacity prostřednictvím jakékoliv kvalifikované lidské práce.“ Totéž potvrzuje Luboš Tomášek, ekonomický ředitel Viamont DSP a.s.: „Komplikace s umístěním výrobních kapacit vystřídá ve větší míře problém nedostatku kvalitních řemeslníků a odborníků v technických oborech.“

Mzdy a zaměstnanecké benefity by ale měly růst jen pozvolně. Jejich zvyšování plánuje pouze 33 procent stavebních společností. Naopak dvě třetiny firem chtějí udržet stávající úroveň a zachovat si stávající míru své konkurenceschopnosti vytvořenou v průběhu krizových let.

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2014 bude představena na Setkání lídrů českého stavebnictví 2014/ H2, které se koná 25. listopadu v budově ČNB. Více na www.ceec.eu 

Zlatým partnerem Kvartálních analýz českého stavebnictví je společnosti SGCP, divize Weber, stříbrným partnerem je společnost Ramirent, bronzovými partnery jsou společnosti Isover, Rigips a Callida. Výhradním developer partnerem je společnost Trigema, Výhradním stavebním partnerem je společnost Skanska, Výhradním veletržním partnerem je IBF 2015, Výhradním právním partnerem je RowanLegal, Výhradním partnerem v pojištění je Kooperativa.


 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.