Objem finančních prostředků, které stát plánuje investovat do veřejných zakázek, vzrostl za prvních deset měsíců oproti minulému roku o 79 miliard korun.

V porovnání s říjnovým obdobím  loňského roku vzrostl počet výběrových řízení o pětinu a jejich objem o jednu sedminu. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce září 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.

Počet i objem plánovaných veřejných zakázek nadále roste. Říjnové hodnoty zahájených výběrových řízení jsou, co se týče počtu, o pětinu vyšší, než ve stejném měsíci minulého roku (růst o 18,4 procenta). Objem peněz, které mají státní instituce v úmyslu investovat, stoupl o sedminu (růst o 13,5 procenta). Ve Věstníku veřejných zakázek se v desátém měsíci letošního roku objevilo 727 zakázek za téměř pětadvacet miliard korun (24,3 miliardy). V objemu plánovaných finančních prostředků se jedná o čtvrtý nejobjemnější měsíc letošního roku. „Tyto veřejné zakázky jsou jedním z hlavních důvodů oživení českého stavebnictví po předchozí pětileté krizi. Potvrzuje to zejména výrazný růst (o 9,4 %) výstavby v oblasti inženýrského stavitelství v prvních třech čtvrtletích tohoto roku. Tento segment je financován především z veřejných zdrojů. Naopak pozemní stavitelství financované častěji z privátních zdrojů roste jen nepatrně (o 1,6 %) a na výraznější impulsy stále čeká,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Pokud bychom srovnali letošních deset sledovaných měsíců se stejným obdobím loňského roku, byl by nárůst ještě markantnější. Výběrových řízení přibylo o více než pětinu (o 20,2 procenta) na 7612 a objemy stouply až na 273,4 miliard. Ve Věstníku veřejných zakázek se tak v průběhu ledna až října objevila výběrová řízení o 79 miliard korun objemově větší než před rokem. Soutěže za více peněz vypsaly státní instituce naposledy v prvních deseti měsících roku 2011 (294,1 miliardy).

V porovnání s předchozími roky byl zatím zrušen nejmenší objem zakázek. Stále se ale jedná až o 16 procent z celkového objemu. V předchozích dvou letech bylo zrušených zakázek o 11 procentních bodů více, v roce 2011 bylo zrušeno 20 % zakázek. „Zrušené zakázky nás trápí. Příprava cenových nabídek alokuje zejména lidské zdroje, které musíme platit. To zvyšuje celkové náklady na provoz. Ty nám však současná situace na trhu ani neumožňuje promítnout do následného rozpočtu,“ potvrzuje náročnou situaci zejména ve stavebnictví Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ. S ním souhlasí i Tomáš Koranda, člen představenstva a výkonný ředitel HOCHTIEF CZ a. s.: „Za posledních 10 měsíců jsme zpracovali více než 250 nabídek v průměrné hodnotě cca 105 milionu korun. Stále ale zaznamenáváme komplikace s nevyhodnocenými nebo zrušenými tendry“.

Analýza již zadaných zakázek ukazuje, že z pohledu počtu zadaných zakázek je jich sice jen o 3,9 procenta více (podle srovnatelných limitů platných v roce 2013), tj. celkově 10408, ale finanční objem podepsaných zakázek je o více než třetinu (37,0 procent) vyšší. Společnosti dodají služby či produkty za 292,4 miliard korun. Na vývoj objemu mají vliv velké zakázky z oblasti výstavby infrastruktury, které průměrnou hodnotu zadaných zakázek zvyšují. Hodnotové výsledky jsou ale do jisté míry ovlivněné i velkou zakázkou společnosti Čepro, která je dvojnásobná ve srovnání s minulým rokem, a úvěrem 29 miliard korun firmě NET4GAS. Bez poloviny zakázek Čepro a bez zakázky NET4GAS by zadané zakázky v lednu až říjnu 2014 činily 240,6 mld. Kč (růst o 12,8 %). „Mohu potvrdit, že mírné oživení je znatelné také v privátním sektoru, kterým se zabýváme,“ říká Robert Mikeš, marketingový ředitel SGCP Weber.

Existují rozdíly mezi hodnotou veřejné zakázky na počátku výběrového řízení, tedy hodnotou očekávanou investorem při vypsání soutěže, a hodnotou zadanou, tedy cenou, za kterou společnosti tuto zakázku získaly. Podle provedených analýz se tyto hodnoty za prvních deset měsíců roku 2014 liší o 11,1 procenta. Ve srovnatelném období minulého roku byl tento rozdíl dvojnásobný, stát ušetřil na zakázkách 22,5 procenta. Jak ale upozorňuje Branislav Bačo, business manager společnosti Ruukki ČR, SR: „Ze státních peněz by se neměly kupovat výrobky a služby pochybné kvality. Nižší cena se projeví a nemusí to trvat dlouho.“.


 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 



Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.