Výběrových řízení na projektovou činnost v lednu až říjnu letošního roku v porovnání s tím loňským přibylo. A více než dvojnásobně (o 116,6 procenta) stoupl také objem plánovaných investovaných prostředků na 2,7 miliardy korun. Výběr konkrétních projektových firem pro realizaci je ale o více než polovinu pomalejší, než například ve stavebnictví.

Projektanti zatím získali 22 procent letos vypsaných soutěží. U stavbařů je toto číslo o 14 procentních bodů vyšší. V minulosti tolik opomíjená projektová příprava tak opět zaostává. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce října 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.

Zakázek na projektování staveb a rekonstrukcí financovaných státem stále přibývá. Jen v měsíci říjnu jich projektové kanceláře ve Věstníku veřejných zakázek našly téměř dvakrát více než před rokem (růst o 87,5 procenta). Peněz, které chtějí veřejné instituce, jako jsou ministerstva, kraje, města, obce, regionální úřady, správy komunikací, školy, nemocnice, církevní instituce, svazy a další celostátní úřady nebo státní podniky za projekty utratit, rovněž přibylo. Celková předpokládaná hodnota vyhlášených výběrových řízení v říjnu letošního roku činila 238 milionů korun a byl zaznamenán její meziroční růst o 305,5 procenta. „Projektová příprava je klíčem k dalšímu úspěšnému směřování českého stavebnictví, které se po pěti letech krize v roce 2014 poprvé odrazilo ode dna. Podle stavu projektové připravenosti může stavebnictví dále růst, nebo pokud projekty nebudou připraveny včas, může nastat stagnace sektoru,“ konstatuje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Při srovnání letošních deseti měsíců s minulým rokem je zřejmé, že i zájem o práce projektových kanceláří stoupá. Objem plánovaných investic meziročně vzrostl o 116,6 procenta na 2,7 miliardy korun. Počet zakázek vzrostl téměř o polovinu (o 41,7 procenta). Z celkového objemu zahájených výběrových řízení byla později zrušena necelá desetina (7 procent oznámených) za 0,2 miliardy korun. „Doufejme, že se podaří schválit technickou novelu zákona o veřejných zakázkách a bude možné hodnotit kvalifikaci a zkušenosti týmu, což by mohlo výrazně přispět ke kvalitě tendrů na projektovou činnost,“ říká Martin Janoušek, předseda KAVZ.

Ředitelé projektových kanceláří si ale stěžují na dlouhou dobu mezi vypsáním a následným zadáním zakázky konkrétní společnosti. To potvrzují také výsledky analýz. Ze všech soutěží vypsaných ve sledovaném období letošního roku zadaly veřejné organizace už více než třetinu (34 procent) zakázek, stavební firmy si rozdělily také více než třetinu (36 procent) vypsaných výběrových řízení, zatímco projektanti zatím dosáhli jen na jednu pětinu zakázek (22 procent) za 0,6 miliardy korun. Skutečná zadaná hodnota byla přitom jen 0,5 miliardy korun, protože vybrané nabídky byly cca o 17 procent nižší než hodnota vypsaných výběrových řízení. „V současné době je ve hře cca 40 tendrů na projekční přípravu největších silničních akcí – na dálnice a rychlostní komunikace. To by mohlo znamenat, že se ledy pohnuly. Věřím, že jsme se všichni poučili z minulosti a že tentokrát bude lhůta od podání nabídky k realizaci samotné mnohokrát kratší. To by mělo samozřejmě pozitivní vliv i na trh stavebních zakázek,“ říká Lukáš Hruboň, člen představenstva a obchodní ředitel společností Valbek.

Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývají v systému ještě tendry za 1,9 miliardy korun (tedy 71 procent), které dosud nebyly zadány či zrušeny.

V lednu až říjnu 2014 bylo zatím zadáno 307 zakázek, což je o čtvrtinu méně (25,5 procenta) než ve stejném období roku 2013. A téměř o pětinu (22,3 procenta) klesla na 1,5 miliardy korun také hodnota zakázek zadaných konkrétnímu dodavateli.


 

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.