Devět ředitelů z deseti očekává v roce 2015 růst stavební produkce, sektor posílí v průměru o 5,0 %. Zdrojem bude růst investic jak ze soukromého, tak i veřejného sektoru. Rostoucí objem zakázek (4,6 %) očekávají i ředitelé projektových společností, což pomůže zajistit příliv nové práce pro stavební firmy i v dalším období.

Sektor bude pokračovat v mírném růstu i v roce 2016 (o 4,2 %). Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se SGCP, divize Weber.

České stavebnictví naváže v letošním roce na první pokrizový růst nastartovaný v roce 2014 a bude pokračovat v mírném růstu objemu produkce. V roce 2015 sektor poroste o 5,0 %. „V absolutním vyjádření se jedná o zvýšení výkonu českého stavebnictví přibližně o 21 miliard korun oproti loňsku. Zástupci velkých firem očekávají růst mírně nižší (o 3,9 procenta). Naopak nejoptimističtější jsou zejména společnosti, které pracují v inženýrském stavitelství, a to zejména díky očekáváným velkým investicím do infrastruktury ze strany státu. Dle jejich slov by české stavebnictví mohlo vzrůst až o 5,7 procenta,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Růst sektoru potvrzuje i Karel Branda, statutární ředitel Trigema Building: „V letošním roce, stejně tak i v příštím, lze očekávat mírný růst českého stavebnictví.“ „Jsem rád, že se nové vládě podařilo díky aktivním stimulům a plněním programových závazků, zrychlením čerpání peněz z fondů EU, zvýšením objemu veřejných zakázek i získáváním nových investic, podpořit růst ve stavebnictví. Zatímco v roce 2014 posílilo odvětví o 2,3%, v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla produkce už o 6,9%. Vláda bude dále intenzivně pracovat na podpoře jednoho z našich nejdůležitějších průmyslových odvětví, v současné době dochází k schvalování jednotlivých operačních programů pro čerpání peněz z fondů EU v novém období 2014-2020, čeká nás například schválení novely zákona o veřejných zakázkách, v procesu je také příprava novely stavebního zákona, která by měla výrazně zjednodušit a zrychlit povolovací stavební řízení,“ uvádí premiér Bohuslav Sobotka. S prognózou pozvolného zlepšování situace v českém stavebnictví souhlasí i statutární ředitel společnosti Skanska, Roman Wieczorek: „Již v letošním roce pociťujeme mírné oživení. Nepředpokládáme, že stavební odvětví poroste dramaticky, ale s přihlédnutím k potřebě vyčerpat evropské dotace, očekáváme především nárůst zakázek ve veřejném sektoru. Privátní sektor je v investicích konzervativnější, ale stabilní.“

Spolu s rostoucí poptávkou po stavebních pracích porostou také tržby stavebních firem. Ty by měly být o 5,1 procenta vyšší než v roce 2014. Zvýšení tržeb očekávají zejména velké firmy (růst o 6,0 procenta) a také firmy z oblasti inženýrského stavitelství (růst o 5,7 procenta). Střední/malé firmy a společnosti z oblasti pozemního stavitelství plánují o něco málo pomalejší růst svých tržeb (4,8 procenta, respektive 4,9 procenta).

Hlavním tahounem výše uvedeného růstového vývoje budou jak veřejné, tak privátní zakázky. Růst investic ze soukromého sektoru očekává 76 procent ředitelů, veřejné investice stoupnou podle 68 procent firem. „Objem stavební produkce bude mírně růst, do 5 %. Ve veřejném sektoru především díky projektům na železnicích, v privátu realizací bytových projektů a také staveb pro výrobu. Kladem toho je zvýšená zaměstnanost stavebních kapacit a schopnost čerpání zdrojů z EU,“ vysvětluje Ivan Havel, výkonný ředitel GEOSAN GROUP, a.s. „V současné době dokončuje Ministerstvo pro místní rozvoj novelu stavebního zákona, která přinese zásadní změny na úseku stavebního řádu, zejména ve zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení. Legislativní proces bude zahájen v nejbližších týdnech a předpokládaná účinnost novely stavebního zákona je od června 2016. Oba zákony jsou jednou z priorit našeho ministerstva,“ informuje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Zvýšení výkonu sektoru by měl pomoci i nárůst objemu nových projektů pro výstavbu. Dle predikcí ředitelů projektových společností vzroste objem jejich práce v letošním roce o 4,6 procenta, a o další 3,7 % v roce příštím. Z pohledu stavebního zaměření jsou vidět určité rozdíly. Projektové firmy z pozemního stavitelství predikují růst až o 5,0 procent (v roce 2016 o 3,0 procenta), společnosti z inženýrského stavitelství očekávají nárůst práce o 3,5 % v 2015, a pro příští rok o dalších 5,9 procenta. „Zdá se, že projektová příprava v dopravě výrazně ožila. Lehký nárůst prací je v oblasti průmyslu a budovách, zatímco v oblasti vodohospodářské infrastruktury a ochrany životního prostředí pouze dobíhají dříve připravené akce a čeká se na impuls zahájení nového období fondů EU,“ konstatuje Miroslav Kos, předseda představenstva a generální ředitel, Sweco Hydroprojekt, a. s.

Podle Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2015 přinese rok 2016 další pozvolný růst českého stavebnictví, kdy objem výkonů poroste o 4,2 procenta. Tržby plánují v roce 2016 ředitelé firem zvýšit o 3,7 procenta.

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q2/2015 je možné získat zdarma na www.ceec.eu 

Generálním partnerem Kvartálních analýz českého stavebnictví je společnost SGCP – divize Weber. Stříbrnými partnery jsou společnosti Ramirent, Tyros Loading Systems CZ, ÚRS, Tatra a Husqvarna. Bronzovými partnery jsou společnosti Isover, Rigips a Callida. Výhradním právním partnerem je Achour a Hájek. Výhradní partner pro energeticky efektivní budovy je Ruukki. Výhradním partnerem v pojištění je Česká pojišťovna. Výhradním projektovým partnerem je VALBEK. Výhradním poradenským partnerem je KPMG Česká republika. Výhradním developer partnerem je společnost Trigema. Výhradním stavebním partnerem je společnost Skanska. Výhradním veletržním partnerem je Stavební veletrh IBF 2015. Výhradním developer partnerem pro oblast office je Metrostav Development. Výhradní partner pro oblast personalistky je HRM Corporation. 


 

Kontakt pro média: 

Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790

CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.