B HouseSoužití s přírodou je to, na co jsme od nepaměti zvyklí a co nás nabíjí. B House je dokonalým příkladem splynutí přírody, architektury a člověka. Domek je situován na španělském venkově - přímo na pastvině. Působí jako její přirozená součást, připomíná salaš. Přesto jde o dokonalé místo pro život či rekreaci.

Slovo architekta: Žlutá

Toto je kulturní krajina luk, zdí, jasanů, potoků, mikrozákoutí, malá - téměř domácí, kde se naprosto vše děje ve žluté barvě.

Na jaře raší žluté květy. V létě je žluté obilí sklizené pod žlutým kastilským sluncem. Podzim je tu jen žlutý, miliony drobných jasanových listů, které umírají v přetrvávající a suché žluté. V zimě se bliští žluté lišejníky na šedých kmenech jasanů.

Každý stroj je tu žlutý, cedule jsou žluté, všude je žlutá...

Koupili jsme louku v této krajině před 15 lety a po 12 letech žluté kontemplace jsme se rozhodli postavit malý dům, útočiště, kouskem krajiny orámovaný, malou  obydlenou boudu se dvěma pohledy do krajiny - na východ a západ.

Na západě jsou vidět malé skály, mech, ostružiní a starý jasan. A na východě vzdálené svítání nad žlutými horami. Tyto dva pohledy a celková myšlenka dotváří ducha tohoto domku. Vše je malé, krátké a má malé měřítko.

Venkovní pohled je přirozený a dům byste snadno přehlédli. Výraznější jsou jen žluté dveře střežící vchod a žlutý komín, který domek ohřívá. Zbytek je téměř neviditelný.

A když sedíte uvnitř nebo stojíte ve dveřích, dům zmizí a svět pokračuje ve žluté barvě.

 

Lokalita Berrocal, Segovia
Castilla y León (Španělsko)
 Autoři: Josemaria de Churtichaga
Cayetana de la Quadra-Salcedo
 Spolupráce: Nathanael Lopez
 Stavba: Pablo Campoverde
 Projekt: 2000
 Dokončení: 2011
 Plocha: 150 m2
 Fotografie FERNANDO GUERRA ©

 

 sleepboxsleepboxsleepboxsleepboxsleepbox

 


 

 Fotografie FERNANDO GUERRA ©

 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.