Když jen luxus nestačí, musí přijít na řadu odvážné nápady. Své o tom ví architekti z týmu BIG, vedeného Bjarkem Ingelsem. Tato dánská skupina se motá kolem řady projektů, ze kterých přímo čiší vzpoura proti klasickým tvarům a zavedeným postupům. Když byl tedy Ingels přizván k plánování loftového „mrakodrapu“ na floridském pobřeží, bylo už dopředu jasné, že tu něco bude jinak.

Projekt „Marina loft“ je ve své podstatě mamutí záležitostí, která promění estetický výraz nemalé části pobřeží Fort Lauderdale. Po dokončení tří plánovaných fází výstavby by tu měla stát komplex tří budov, šestatřicet pater vysoký, ale navzdory této výšce by měl být „roztržen vejpůl“. Efekt podélné trhliny procházející středem komplexu má být zajištěn díky modulárnímu charakteru jednotlivých loftů.

Stavba tedy se má stát centrem budovaného předměstí „nového a moderního“ Ft. Lauderdale, jen na dohled od pobřežní kolonády a ústí řeky New River. Masiv, který se začne budovat v lednu roku 2013 (a na jehož stavbě se podílí i další mladí designéři z týmu Asi Cymbal) se má vyznačovat jinak nebývalým systémem ochrany přírody, byť jsou dosud známy jen kusé informace.

Z nich vyplývá, že součástí přilehlého nově budovaného terasovitého parku mají být i uměle vytvořené ostrůvky, protékané řekou, a že jednou z priorit při výstavbě má být zachování vzorstlých stormů na místě (pětasedmdesát vzrostlých stromů bude šetrně přesazeno). Záměr architektů by ve finále měl vypadat, jakoby Marina loft puknul vnitřní zelení (splývající z balkonů a teras), a probudil život pučící zelení ve svém nejbližším okolí.

 

"...bavíme se v první fázi o 348 bytových jednotkách, restauraci o rozloze 400 metrů čtverečních a skleníku tropického deštného pralesa. V dalších fázích pak přibude dalších 670 loftů, tři restaurace, 8000 metrů čtverečních prostorů ke komerčnímu pronájmu ..."

Jednotlivé lofty se mají vyznačovat modulární strukturou, s obdelníkovým profilem. Zní to sice hezky, ale pro přiblížení představy se tu bavíme jen v první fázi o 348 bytových jednotkách, restauraci o rozloze 400 metrů čtverečních a skleníku tropického deštného pralesa. V dalších fázích pak přibude dalších 670 loftů, tři restaurace, 8000 metrů čtverečních prostorů ke komerčnímu pronájmu a centrála „Vodního taxi“.

Ft. Lauderdale přitom na „Marina loft“ hodně sází, a plánuje v budoucnu vybudovat celý systém příbřežní kolonády, vedoucí až k moři. Celá stavba přijde na 250 milionů dolarů.

Článek byl uveřejněn na serveru Inhabitat.com pod názvem „Hanging Gardens Split Open BIG's Marina Lofts Development Along Ft. Lauderdale's River “.

foto: inhabitat.com

autor: Mgr. Radomír Dohnal


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.