V určité momenty oceníme jejich pouhou přítomnost a nezáleží nám tolik na jejich designovém provedení. Řeč je o veřejných toaletách, které většinou v centru měst a při okrajích parků představují spíše podezřelá, nevábná a slušně řečeno, nevonná zákoutí. Jacky Suchail ze studia Architecture Urbanisme se nás svou aktuální prací snaží evidentně přesvědčit, že ne vždy musí být veřejná toaleta jen „černým bodem“ na mapě města.

Nedávno totiž bylo podle jeho návrhu instalováno po obvodu lyonského parku Tete d'Or osm veřejných toalet.

Architektura je byznys, kde si dobré jméno můžete vybudovat i takovou zakázkou, a Suchail svou pozici úspěšně obhájil. Požadavky byly jasně dány – jednoduché provedení, žádné extremity a podivné tvary, jen „prosté“ materiály – beton, dřevo – instalované na jednoduchém soklu. Toalety také musí být snadno demontovatelné, a proto vytvořené z modulárních dílů.

Chce to pak notný díl vynalézavosti a obratnosti, pokud je vám zadán takto do základů „ořezaný“ návrh. Na druhé straně, zdejší park, známý vzrostlými stromy a spoustou pěnišníkových keřů, vytváří překrásné prostředí, kam je „radost“ co umístit. Suchail se ale rozhodl nesoupeřit s přírodní scenérií, ale naopak citlivě požadované objekty zasadit, tak aby nevynikaly a nebily do očí. Ortogonalita, tedy pravoúhlost zástavby a strohé linie se staly hlavním motivem.
Zvolil proto obložení „masivního“ jádra svislými lamelami modřínových desek, které vytvářejí stinnou vzdušnou siluetu, a současně nabízejí i potřebné soukromí (které, kde jinde než zde ho tolik oceníme). Základní rám, obklady a zástěny jsou dřevěné, samotné jádro je pak betonové.

Instalace samotná přitom zohledňuje i handicapované osoby (vystavěná čtyřkójová WC počítají s polovinou prostorové kapacity pro pohybově postižené), objekty jsou doplněny lavičkou, ocelovým pítkem a malou místností, která slouží jako skládek pro údržbu. Originalita, s jakou si Jacky Suchail z Architecture Urbanisme počínal je inspirací pro ostatní architekty, kteří se tu mohou přesvědčit, že ani zakázka na „veřejné WC“ dobrému návrháři nesmrdí.

autor: Mgr. Radomír Dohnal

Článek byl uveřejněn 7.12 2012 na serveru ArchDaily.com
Public Toilets in the Tete d’Or Park / Jacky Suchail Architecte
http://www.archdaily.com/302966/public-toilets-in-the-tete-dor-park-jacky-suchail-architects/


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.