470515 island-school-hong-kong shl-dk 3Téměř sedmimilionový Hong Kong zápasí s absolutním nedostatkem místa, přesto má pověst jedné z nejzelenějších metropolí světa. Proto se tu plánuje a staví s citem. Nevšední kombinací zeleně a moderní architektury vyniká také nový projekt studia Schmidt Hammer Lassen architects (SHLa), který se týká objektu „Ostrovní školy“. Kapacitou a vzhledem nevyhovující budova z roku 1967 bude nyní podle jejich návrhu nahrazena architektonickým klenotem, který z hlediska propojení funkce a vzhledu prý nemá ve světě obdoby.

"Přesně v duchu zásad plánování veřejné zeleně..."

Na projektu komplexní rekonstrukce Island School se kromě architektů SHLa podíleli také odborníci z Thomas Chow Architects. Společně pak vytvořil vizuálně mimořádně zajímavý komplex vzdělávacího ústavu, který se bude rozkládat na ploše 28 000 metrů čtverečních. Jak zmiňují designéři a architekti ve společné tiskové zprávě, cílem nebylo vytvořit „jen“ školskou budovu, ale jakési praktické zhmotnění představy udržitelnosti, a to nejen z hlediska hospodaření v krajině, ale také samotného procesu vzdělávání.

Přesně v duchu zásad plánování veřejné zeleně v celém Hong Kongu, i tady by měli mít studenti doslova po celou dobu okolitou krajinu před očima. Jinými slovy, měli by přímo vidět, „život“ ve všech jeho krásách před očima. Právě hluboké propojení s okolní přírodou a normálními lidmi venku, mimo učebny, má pro ně být motivací při studiu, aby lépe pochopili, že jejich vzdělání není rozhodně odtrženo od všední reality. Přenést tak intenzivní myšlenku do praxe z hlediska užité architektury však nebylo ani pro SHLa či Thomas Chow Architects snadné.

470515 island-school-hong-kong shl-dk 2

Při plánování totiž museli hrát už s rozdanými kartami. Prostorové dispozice byly jasně dány existující starou školní budovou, a také požadavek daný kapacitou 1200 míst neumožňoval příliš mnoho variant řešení. Školní budovy se jim nemohli „roztéct“ do okolí. Obrovský potenciál ale všichni viděli v okolním terénu. Původní škola, situována v lehce se svažujícím údolí, obklopená strmými kopci s bujnou vegetací, a dokonce říčkou s malým vodopádem, představovala obrovskou přidanou hodnotu, kterou se rozhodli do svého projektu zapracovat. Rozhodli se proto zachytit tuto překrásnou krajinu, a přenést jí ve své podstatě i dovnitř učeben.

Srdcem celého objektu, které bude tepat činorodým ruchem stovek studentíků, je vnitřní atrium, do kterého je možné shlížet z všech „chodeb“ umístěných terasovitě podél učeben. Masivní otevřený prostor, který je funkčně vymezen jako studijní prostor, je přitom světlý a vzdušný. Všudypřítomné mají být rostliny, které dodají vnitřnímu bílému prostoru světlé tóny. Převislé liány se mají pnout mezi jednotlivými patry, a vytvářet optické propojení s rostlinami uvnitř/vně budovy. Pochopitelně množství zahrádek a zeleně má i mnohem prozaičtější účel. Bude totiž pročišťovat a zvlhčovat vzduch, a sloužit tak jako přirozená klimatizace.

470515 island-school-hong-kong shl-dk 1

„Celé atrium je pojato jako skutečné srdce objektu,“ říká Bjarne Hammer z SHLa. „Prostor, obklopený převislou zelení, zahradami, bude fungovat jak ke studiu, tak i neformálnímu setkávání a komunikaci. Je to středobod celé té příjemné atmosféry, která tu bude panovat.“ Zajímavé je i pojetí „flexibilních učeben“, které mohou své prostorové dispozice volně upravovat. Posuvné stěny a prosklené bloky umožní při studiu vytvářet jednotlivé skupinky, i otevřená diskusní fóra.

  • Zeleň a přirozené osvětlení bude vytvářet optimální učební prostředí. Uklidňující a inspirující.
  • Vegetace bude současně sloužit jako přírodní čistička vzduchu a klimatizace.
  • Velký důraz byl kladen na propojení interiéru s vnějším okolím budovy, bez přesných hranic.
  • Jednotlivé třídy budou moci využívat i lidé z místní komunity, k besedám, kroužkům a dílnám.

Schmidt Hammer Lassen Architects (SHLa) nejsou na poli mezinárodních architektonických soutěží žádnými nováčky. Společnost, založená v roce 1986 v Aarhusu, má dnes pobočky v Kodani, Londýně a Šanghaji, a zaměstnává více než 150 odborných pracovníků. Už proto více než polovinu veškerých zakázek SHLa tvoří velké mezinárodní projekty. Mezi úspěšně realizované plody své práce řadí takové „špičky“, jako je Thor Heyerdahlova kolej v Norsku, inovace budovy IBC v Dánsku, nebo prestižní cenou RIBA ohodnocená City of Westminster College v Londýně.

Ptal se: Mgr. Radomír Dohnal

Použité zdroje:

Schmidt Hammer Lassen's Island School is a Sustainable Learning Landscape in Hong Kong

Schmidt hammer lassen to design new Island School in Hong Kong

Schmidt Hammer Lassen and Thomas Chow architects to design new Island School in Hong Kong

 

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 



Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.