lcaO LCA se stále více hovoří i v kontextu podpory trvale udržitelné výstavby. Tím dochází k rozlišování mezi materiály nejen na základě jejich vlastností, kvality či ceny, nýbrž se do popředí dostává otázka environmentálních dopadů. Marketingové kampaně se v poslední době na tyto „ekologické“ aspekty masově orientují a užívají odborné výrazy, mezi nimiž je třeba se naučit orientovat. Pojďme si rozklíčovat význam některých z nich.

470515 island-school-hong-kong shl-dk 3Téměř sedmimilionový Hong Kong zápasí s absolutním nedostatkem místa, přesto má pověst jedné z nejzelenějších metropolí světa. Proto se tu plánuje a staví s citem. Nevšední kombinací zeleně a moderní architektury vyniká také nový projekt studia Schmidt Hammer Lassen architects (SHLa), který se týká objektu „Ostrovní školy“. Kapacitou a vzhledem nevyhovující budova z roku 1967 bude nyní podle jejich návrhu nahrazena architektonickým klenotem, který z hlediska propojení funkce a vzhledu prý nemá ve světě obdoby.

z3Ing. arch. Jindřich Ráftl (*1987), architekt z podolského studia R/FRM, říká: „V případě archetypálních staveb se stejně vždy dostaneme na dva klacky opřené o sebe, klasické áčko, které jen posledních čtyři tisíce let mutovalo do podoby dnešních staveb.“ S tím se ale absolvent Technické univerzity v Liberci (Fakulta umění a architektury) spokojit nehodlá, a ve své práci se věnuje novému pojetí tvarů a forem a především digitalizaci.

e31 0Třetí díl článků o kontaktních zateplovacích systémech nazíraných z jiného hlediska se bude věnovat jejich povrchové úpravě. Ta je obvykle realizována šlechtěnou omítkovinou různých druhů. Nanáší se na základní vyztuženou vrstvu a může být opatřena dalšími ochrannými nátěry. Vedle estetické, plní povrchová vrstva ETICS hlavně technickou funkci jako bariéry, na což bychom již při návrhu stavby neměli zapomínat.

solar-stadionVypadá jako skutečný namodralý Sluneční drak, který se rozhodl pro krátké přistání na zemi. Řeč je o odvážném spirálním provedení víceúčelového stadionu v taiwanském Kaohsiungu, který je z hlediska divácké kapacity jednou z největších arén světa. Místo však drží ještě jedno netradiční prvenství – celá ohromná budova slouží jako solární elektrárna.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.