sol1Žádný beton, cihly nebo kov. Jen slepené dřevěné díly a zpevněné sklo. Že ve vás taková konstrukce nevzbuzuje právě důvěru? Přesto si univerzální buňku Soleta zamilujete: díky své modulární povaze ji totiž můžete vybudovat prakticky kdekoliv, využívat ji jako luxusní chatu, stabilní obydlí anebo praktickou kancelář.

S Rumunskem obvykle nepočítáme, když mluvíme o zajímavé novodobé architektuře a ekologickém bydlení, a přesto nám jejich designéři s obytnou buňkou Soleta ZeroEnergy One dokázali, jak moc jsme se mýlili. Prototyp, který si získal srdce návštěvníků loňského madridského Solárního desetiboje, je dnes vystaven u americké ambasády v Bukurešti. Živá reklama snad ani není zapotřebí, když se podíváme na bližší specifikace tohoto navýsost zajímavého objektu.

sol2

Základem je modulární povaha celé konstrukce, s možností nenáročného rozšíření, přístaveb a vystavění zakryté terasy. Sklo a dřevo, nic víc. V jednoduchosti je totiž ohromná síla. Skleněné desky, které tvoří stěnu objektu, umožňují současně dostatečný přístup dennímu světlu, vytvářejí hlubší kontakt s okolní přírodou a umožňují přirozenou ventilaci interiéru. Vnitřní systém ventilace je navíc podpořen rekuperační jednotkou. Dřevo, pocházející z lokálních zdrojů, podporuje vlastní dřevozpracující průmysl a snižuje ekologickou stopu objektu. A kde dnes narazíte na moderní dům s nefalšovanými dřevěnými šindeli na střeše? 

sol3

Další body získává Soleta za konceptuální verze zapracování obnovitelných zdrojů energie. Je libo solární panely, nebo preferujete geotermální jednotku? Objekt je totiž možné napojit na prakticky jakýkoliv inteligentní systém autonomní výroby energie. Dům si navíc hlídá svou vlastní spotřebu, díky integrované jednotce KNX, která monitoruje vnitřní klima (teplotu a CO2), a stará se o ventilaci a vyhřívání vnitřních prostor. Tento systém prý umožňuje dosáhnout až 45 % úspor, a navíc, můžete jej ovládat z dálky, jen pomocí aplikace chytrého telefonu.

sol4

„Obydlí Soleta nezná žádné kompromisy,“ chválí se projektanti z nadace Justina Capra pro Inovace a udržitelné technologie (FITS). „Za férovou cenu získáte kvalitní řešení ekologického moderního bydlení, s maximálním pohodlím k tomu. Sázíme na zdravé klima interiéru, přírodní světlo a čerstvý vzduch. Počítáme s obnovitelnými zdroji energie, jako jedinou rozumnou cestou pro udržitelné bydlení. Chápeme potřeby našich klientů, a snažíme se o minimalizaci spotřeby energií. Šetříme životní prostředí a současně nabízíme nebývalý komfort.“

SOLETA specifikace

Dodává se ve třech základních provedeních:

 Luxury Soleta zeroEnergy One Luxury Soleta zeroEnergy One XLLuxury Soleta zeroEnergy2
Rozměry základní konstrukce: 53 m2 66 m2 110 m2
Rozměry objektu s terasou: 65 m2  80 m2 136 m2
Využitelná plocha interiéru: 48 m2  59 m2 100 m2
Plocha obyvatelného podkroví: 8,5 m2 12 m2 0-48 m2
Základní cena: 83 700 € 100 400 €

autor: Mgr. Radomír Dohnal


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.