Výplně okenních otvorůSmyslem tohoto článku je přinést a souhrnně představit přehled klasifikačních tříd a požadavků výplní otvorů. Tento obsah je přehledně sestaven do tabulky pro praktické užití při projekci pozemních staveb. Tato tabulka je i obsahovým těžištěm článku. Článek se nevěnuje podrobnému popisu zkušebních metod.

image001Otvorové výplně jsou důležitou součástí obálky budovy. V současné době prožívají doslova skokový vývoj. Požadavky, které jsou na ně kladeny, jsou různorodé a často se je výrobcům daří plnit. Dlouhou dobu nebyl přítomen žádný technický předpis, který by definoval obecnou kvalitu a způsob osazení okenní výplně do stavby. Tento deficit i rovině smluvních vztahů již více než rok řeší TNI 74 6077:2011 “Okna a vnější dveře - Požadavky na zabudování“.

Analogie rosící se lahve a oken [1]U uživatelů staveb se v posledních letech zvyšuje zájem o kvalitu vnitřního prostředí. Je to způsobeno zvýšeným výskytem tepelně vlhkostních problémů spojených s energetickými sanacemi staveb. Řada článků se tomuto tématu věnuje z nejrůznějších úhlů pohledů, neboť se jedná o komplikovanou problematiku, do níž vstupuje řada faktorů. Uživatele může zaskočit rosící se povrchy konstrukcí, vlhkostní mapy na podhledech, výskyt plísní a podobně. Vévodí jim soubor jevů odehrávající se na okenních výplních. V tomto a dalším článku přineseme praktický náhled na způsoby osazení okenních výplní do stávajících staveb a srozumitelné vysvětlení příčin vzniku kondenzátu.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.