Childrens home 185 photographer Mikkel FrostDánské architektonické studio Cebra dokončilo průkopnický projekt nového  typu centra péče  pro sociálně vyloučené děti a mladistvé v Kerteminde, Dánsko. Dlaždice a dřevo tvořící opláštění budovy koresponduje se známými prvky a tvary tak, aby bylo vytvořeno domácké prostředí v moderní budově, která se zaměřuje na speciální potřeby místních obyvatel. Dětský domov budoucnosti kombinuje tradiční domácí bezpečné prostředí s novými pedagogickými myšlenkami a představami o tom, co je moderní dětský domov.

Dětský domov Kerteminde

Vize pro novou instituci je vytvořit centrum péče, které podporuje sociální vztahy a pocit sounáležitosti, zatímco se snaží vycházet vstříc individuálním potřebám dětí - místo, které budou právem nazývat svým domovem a připraví je na jejich budoucí cesty životem nejlepším možným způsobem. Fyzické prostředí odráží pedagogickýpřístup tak, aby aktivně podporovalo každodenní práci s dětmi, kteří bojují s behaviorálními, sociálními a psychickými problémy.

Dětský domov Kerteminde

Místo jako domov

Ať už se podíváte na dětskou kresbu nebo třeba i stylizovou ikonu webového prohlížeče, ve všech věkových kategoriích jsme si vědomi, že obrázek domku s šikmou střechou a komínem je synonymem pro "domácí". Design pro nový dětský domov má známé základní tvary typické dánské domácnosti - klasické šikmé střechy a vikýře. Tyto dva prvky jsou použity v jejich nejvíce zjednodušené formě, aby vytvořily rozpoznatelný vnější vzhled a začlenily stavbu do okolní vilové čtvrti. Tvoří základní architektonické DNA projektu, který vyjadřuje začleňování, rozmanitost a atmosféru bezpečí.

Dětský domov Kerteminde

Kombinací a uplatňováním základních prvků nově a hravým způsobem je možno stacionář označit jako mimořádné místo s vlastní identitou. Základní geometrický tvar střešních štítů vyrůstá ven i vrůstá dovnitř, občas se vyskytuje o obrácený vzhůru nohama. Koncept dodává prostorovou variabilitu a funkční flexibilitu vnitřní organizaci podle různých aktivit. Různé velikosti a orientace umožňují širokou škálu aplikací, jako je čtecí a filmové kouty, studovny, plochy pro malování a ruční práce, společné prostory pro slavnostní akce atd.

Dětský domov Kerteminde

Vícedomů, menší instituce

Celková dizpozice se skládá ze čtyř navzájem propojených domů. Nejsou zde tradiční podlouhlé trakty budov, byla vytvořena kompaktní budova skládající se z několika jednotek, přičemž každá je určena pro jednu skupinu dětí. Každá věková skupina má svůj vlastní dům,ve spojení s centrální jednotkou pro univerzální použití. Dispozice je vytvořena tak, aby jejím obyvatelům poskytovala pocit sounáležitosti s jejich jednotkou - domácké prostředí, kde mohou žít samostatně nebo v menších skupinách.

Dětský domov Kerteminde

Jednotky jsou orientovány směrem do zahrady s přímým přístupem na hřiště. Centrální jednotka obsahuje hlavní vchod napojený na parkoviště, který dává zaměstnancům přehled o přicházejících návštěvnících a umožňuje řízení a dodávky bez vlivu nabytové jednotky. Jednotka pro dospívající děti je nejvíce extrovertní část budovy a je orientována směrem do ulice. Starší obyvatelé jsou totiž vedeni k využívání města a zapojení se do společenských aktivit za stejných podmínek jako jejich vrstevníci.

Dětský domov Kerteminde

Typické institucionální funkce, jako jsou administrativní, personální pokoje a skladování jsou většinou umístěny v přízemí a v 1. patře tak, že aby byly mimo každodenní život rezidenta a minimalizoval se dojem ústavu. Racionální organizace budovy zajišťuje velmi krátkou vzdálenost a blízkost mezi různými jednotkami tak, že pracovníci jsou vždy v blízkosti každého obyvatele. Proto jsou pracovní postupy personálu efektivně začleněny do každodenní rutiny a tím umožňují více času na péči s dětmi - více domova, menší instituce.

Dětský domov KertemindeDětský domov Kerteminde

Informace

  • Místo: Strandgårds Alle, Kerteminde, DK
  • Klient: Kerteminde
  • Velikost projektu: 1,500m² novostavba
  • Rok: 2012 - 2014
  • Ocenění: Nominace na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2015
  • Architekt: Cebra
  • Zahradní architekt: PK3
  • Engineer: Søren Jensen
  • Fotografie:Mikkel Frost / Cebra
  • Kontakt pro novináře: Lars Schäfer - vedoucí oddělení komunikace

 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.