5Vybírat si exkluzivní „přírodní“ lokalitu, anebo se snažit zacelit dávné „jizvy v zemi“? Bercy Chen Studio dávají svým texaským projektem Edgeland House jasně najevo, že i druhá, nepopulárně znějící varianta, může být velmi atraktivním řešením. Jejich do terénu zanořený dům vychází z prvků staré indiánské architektury, a byl realizován na „brownfiledu“.

 

Termínem „brownfield“ označují z urbanistického hlediska opuštěná území, většinou s nějakou ekologickou zátěží. Obvykle se jedná o oblasti zasažené průmyslovou těžbou, nebo jen na dohled vzdálené rozpadajícím se průmyslovým areálům. Pochopitelně, že by si každý raději přál stavět na zelené louce, prakticky v lůně přírody, ale současný trend rozšiřování měst něco takového pokaždé neumožňuje. Dokázat zajímavým způsobem zpracovat projekt výstavby moderního domu i ve zdánlivě nehostinné krajině je proto záměr, který nabývá na stále větším významu.

Edgeland House v sobě spojuje hned několik aspektů, na které v běžném projektu nenarážíme. Ekologické pojetí samotné stavby, se zelenou střechou a zanořené pod povrch země, je jen jedním z nich. Významná je i snaha o rekultivaci okolního prostoru – dům zde sehrává roli přírodního činitele, který svou přítomností zvyšuje biodiverzitu ve svém okolí. Je to pozoruhodné, většinou totiž nemůžeme přítomnost jakékoliv stavby dávat do poměru se zvýšením počtu žijících živočišných či rostlinných druhů v okolí. Přesto bylo na střeše objektu vysázeno na čtyřicet místních druhů rostlin.

A to celé pochopitelně zastřešeno aplikací prvku tradiční indiánské architektury, tzv. „pit house“ (jámové obydlí), které činí dům nenápadným, až neviditelným. Hmota zeminy navršená na střeše slouží jako vynikající tepelná izolace, a udržuje klima v domu po celý rok stabilní. V zimě zabraňuje promrzání, v létě zbytečnému přehřívání, prostě tepelný komfort. V kombinaci se zabudovaným systémem HVAC, který řídí vnitřní klimatizaci a oběh teplovodního vytápění, je tu položen základ vynikající energetické úspornosti celého interiéru.

Kritici si pochvalují vizuální i funkční provedení, které využívá místně-specifických vlastností celé instalace, a svou přítomností v zásadě rozšiřuje krajinu, namísto aby jí ubíralo prostor. Edgeland House se totiž nachází nedaleko výkopů po staré ropném potrubí společnosti Chevron. Do opravdové jizvy v krajině ale zapadl i svým dispozičním rozdělením na dva separátní pavilóny s oddělenými ložnicemi a obývacím pokojem. Jejich spojení tvoří lineární dvorek, který zároveň umožňuje proudění čerstvého ochlazujícího vzduchu, a současně nabízí i příjemně zastíněné posezení při pozorování okolního navracejícího se života.

autor: Mgr. Radomír Dohnal

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.