logoPodle nejnovějších čísel o výsledcích prodejů rezidenčních developerských projektů v Praze za rok 2013, i podle prognóz generálních ředitelů těchto firem pro roky 2014 a 2015, má již trh rezidenčního bydlení krizi za sebou a očekává další růst jak nabídky, tak i poptávky. Hlavní vliv na další směřování trhu bude mít vývoj hypotéčních sazeb a také celkový ekonomický vývoj v ČR. Nové projekty budou směřovat zejména k celkově nižším cenám, vyšší občanské vybavenosti a lepšímu využití prostoru. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2014, kterou pravidelně připravuje analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Praha – 21. února

Podle deseti z top patnácti pražských developerů, kteří se výzkumu účastnili, má trh rezidenčního bydlení v Praze již krizi za sebou. Navíc po silném roce 2013 se očekává i další růst v roce 2014. „Dle prognóz ředitelů developerských firem by měla v roce 2014 růst jak nabídka nových rezidenčních nemovitostí v Praze (o 7,4 procenta), tak i poptávka po nich (o 3,6 procenta). Další zlepšení se očekává i v roce 2015 (růst nabídky o 5,5 procenta, poptávky o 3,1 procenta),“ shrnuje závěry výzkumu s řediteli developerských společností Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG Česká republika, vysvětluje: „Výsledky průzkumu potvrzují spíše optimistická očekávání na straně rezidenčních developerů. Nejedná se o nerealistické představy o rychlém růstu, ale spíše o reflexi stavu, kdy kombinace nízkých úrokových sazeb a očekávaného celkového hospodářského oživení vytvářejí příznivé podmínky i pro rezidenční development.“ Obdobně vidí situaci i Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema: „Očekáváme, že nevýrazné prodeje nových bytů v regionech budou i nadále pokračovat. ‘Živým’ trhem bude ale Praha. V loňském roce se v Praze prodalo 5033 nových bytů.  Odhadujeme, že tento vysoký stav prodejů se bude opakovat i v roce 2014.“

Ředitelé developerských firem se shodují, že hlavními faktory s největším vlivem na vývoj trhu v letošním roce, budou: vývoj hypotečních sazeb a také celkový ekonomický vývoj v ČR, podle kterého se budou investoři při koupi rozhodovat, nebo, v případě negativních zpráv, naopak svá investiční rozhodnutí odsouvat. Faktorem s nejmenším vlivem na vývoj trhu s rezidenčním bydlením by podle představitelů firem měla být podpora státu v oblasti bydlení.

Očekávaný pozitivní výhled potvrzuje i ředitelka Skanska Development Naděžda Ptáčková: „Předpokládáme, že prodeje nových nemovitostí v Praze v roce 2014 budou oscilovat okolo 5000. Je evidentní, že trh se postupně dostává do lepší kondice. V loňském roce vzrostl počet nově zahájených komfortních projektů v širším centru Prahy.“ Optimisticky vidí směřování trhu i Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské společností JRD: „Očekáváme pokračování pozitivního vývoje, trh od roku 2009 trvale roste. Loňská čísla prodejů se již přiblížila předkrizovému maximu, a proto očekáváme zpomalení růstu. Bude pokračovat snižování počtu aktivních developerských společností.“

Podle Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2014, která bude publikována 27. února, by se letos neměla v Praze zhoršovat ani situace na trhu tzv. ’ležáků,‘ tedy bytů, které čekají na prodej více než dva roky od své kolaudace. Polovina oslovených developerů počítá se stagnací, polovina dokonce s úbytkem tohoto typu bytů. „Příznaky krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Současná zásoba dokončených bytů klesá a zároveň průměrná cena bytů mírně roste. V letošním i v příštím roce proto očekávám zvýšenou nabídku bytů ze strany developerů,“ potvrzuje Radim Sayed, obchodní ředitel společnosti Crestyl.

Podle analýzy společnosti Trigema patřily v loňském roce z pohledu prodejů mezi nejatraktivnější pražské lokality Horní Měcholupy, Libeň, Zličín, Letňany, Stodůlky a Hostivař. Z hlediska finančních objemů utržených v jednotlivých lokalitách se do popředí dostala Libeň s přibližně 1,3 mld. Kč, a také Žižkov (1,0 mld. Kč) s velmi vysokou cenovou úrovní 66 000 Kč s DPH /m2. Průměrná cena v Praze přitom činí 61 283 Kč.

Profilace nových rezidenčních projektů bude podle ředitelů developerských společností směřovat zejména k nižší celkové ceně nabízených nemovitostí. Cestou bude zejména optimalizace a zefektivnění využití prostoru. Průměrná cena za metr čtvereční může přesto stagnovat nebo nepatrně růst. Dále pak k bytům, jejichž součástí bude lepší občanská vybavenost, případně také k vícepokojovým bytům (ale bez nárůstu počtu metrů čtverečních na jednotku).

Problémem, kterého se ředitelé developerských společností obávají a který by mohl tento vývoj přibrzdit nebo i zastavit, jsou možné nešetrné legislativní zásahy. „Současnou výzvou je správná segmentace naší produkce mezi cenou taženou masovým trhem a kvalitou tlačenou trhem klientely s nadprůměrným příjmem. V následujících letech nám bohužel část energie vezme donquijotský boj s tvůrci norem napojenými na ‘bruselské kreativce‘,“ hodnotí situaci Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep Holding.

Více informací přinese nová Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2014, která bude publikována na tiskové konferenci 27. 2. 2014 a také na www.ceec.eu

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790

Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2014 je založena na strukturovaných osobních a telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností, 100 projektových společností a deseti významných developerských společností. Rozhovory proběhly v průběhu lednu a na počátku února 2014. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku (tj. z hlediska velikosti stavebních společností, jakož i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.


CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů českého stavebnictví, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských a projektových společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 760 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Z 625 odborných pracovníků je 28 partnerů, 28 statutárních auditorů, 106 certifikovaných účetních a 67 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.
KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 155 000 pracovníků ve 155 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.