V Praze kupují lidé až šestnáct procent nových bytů, aby je mohli dále pronajímat. Podle ředitelů developerských společností je dalších jedenáct procent realizovaných nákupů čistě investičních. Nájemní krizi to podle nich ale v budoucnu nezpůsobí. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu s řediteli developerských společností zpracovaného analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Praha, 3. července

Více než čtvrtina bytů prodávaných v Praze není prvoplánově určena k vlastnímu bydlení. Tyto byty jsou významnou částí kupujících považovány za dobrou a bezpečnou investici. Podle ředitelů developerských společností je 73 procent nových bytů v Praze kupováno ať už Čechy nebo cizinci žijícími v České republice, aby v nich sami bydleli. 16 procent transakcí lidé realizují, aby mohli byt dále pronajímat. Přibližně desetinu bytů (11 procent) pořizují kupující jako přímou investici, do které chtějí uložit své aktuálně volné finanční prostředky. „Investice do rezidenčních nemovitostí považují investoři za zdroj stabilních příjmů, navíc téměř s jistou garancí své investice v dlouhodobém horizontu. Rovněž vzhledem k vysoce likvidnímu trhu pražských bytů a velkému množství zájemců lze v případě potřeby byt i relativně rychle prodat. Velkým specifikem pražského trhu s byty jsou oproti regionům zahraniční kupující. Konkrétně např. investoři z Ruska jsou velice oblíbeni vzhledem k tomu, že pokud se jim daný byt líbí, podle slov ředitelů developerských firem o ceně zpravidla nesmlouvají,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG Česká republika hovoří o nákupech bytů jako o velice konzervativních investicích: „Nákup rezidencí k dalšímu pronájmu je konzervativní investici s delším investičním horizontem. Výnosnost takové investice na pražském trhu je nižší než v regionech, i tak je ale zajímavou možností vzhledem k velmi nízkým sazbám hypotečních úvěrů a vyšší likviditě tohoto trhu." Podle Marcela Sourala, generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Trigema a.s. jsou důvody zřejmé: „Nízká sazba hypoték a malé zhodnocování úspor na termínovaných vkladech podporuje vyšší investice obyvatelstva do pražských bytů určených k následnému pronájmu. Nicméně, důležitým kritériem investice stále zůstávají kvalitativní parametry bytového projektu.

Více než čtvrtina investičních nákupů (čistě investičních nebo určených k pronájmu) by podle 82 procent ředitelů developerských společností ale v budoucnu neměla způsobit nájemní krizi. Zájem o investiční nákupy nemovitostí potvrzuje také Radim Sayed, obchodní ředitel společnosti Crestyl: „Už v minulém roce jsme zaznamenali rostoucí počet českých klientů, kteří měli zájem o pořízení nemovitosti, nebo dokonce většího množství nemovitostí, za účelem pronájmu nebo budoucího dalšího prodeje. Považujeme to za projev důvěry aktuálnímu stavu rezidenčního trhu.

Jak uvádějí ředitelé developerských společností, klíčovými faktory, podle nichž se zákazník při výběru nemovitosti rozhoduje, jsou cena a lokalita nemovitosti, s jistým odstupem pak následují dopravní dostupnost nemovitosti, profesionální projev prodejce a důvěryhodnost/ stabilita developera. Naopak nejmenší vliv na rozhodování zákazníků má energetická náročnost budovy, míra rozestavěnosti projektu a způsob financování.

Kontakt pro média: 

Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790


CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.